Nowe dowody osobiste z odciskami palców. Wnioski od 8 listopada

3

Od 8 listopada Polacy będą mogli składać w urzędach wnioski o dowody osobiste z odciskiem palców – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

XL Sesja Rady Gminy Giżycko za nami [WIDEO]

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

WAŻNE! W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Renia
Renia
1 listopada 2021 13:25

Dodam, że w dowodzie będą dwa zdjęcia Twojej twarzy. Na jednym będziesz w maseczce:)

westt
westt
1 listopada 2021 08:11

Za parę lat wszyscy będą w bazie z pociskami palców, policja będzie miała łatwiejszy dostęp do bazy. Ale czy to dla społeczeństwa będzie lepsze.

east
east
odpowiedział na komentarz  westt
1 listopada 2021 08:55

o tym samym pomyślałem, wszystko będą teraz mieli