Naukowe miasteczko „Planeta Energii” odwiedzi Giżycko

0

Pani Jolanta Książkiewicz, pedagog i jednocześnie lokalny koordynator działań na rzecz ochrony środowiska, wraz z klasą III ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie, znalazła się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. Dzięki wygranej 25 i 26 kwietnia z dwudniową wizytą do Giżycka przyjedzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. W miasteczku, które stanie na parkingu przy Ekomarinie, odwiedzający dowiedzą się jak wytworzyć prąd z cytryny i dlaczego elektryzują się włosy na głowie, zobaczą także kosmiczny Energobus i wezmą udział w eksperymentach. Wstęp jest bezpłatny.

Wycieczka do zakładu utylizacji odpadów, opracowanie gry o sortowaniu śmieci, udział w licznych akcjach ekologicznych, tj. sprzątanie świata, lokalizowanie dzikich wysypisk śmieci, zbieranie plastikowych nakrętek oraz spotkania z policjantami i strażakami, to tylko przykłady projektów, które pod okiem pani Jolanty Książkiewicz zrealizowaliuczniowie z klasy III w ramach konkursu „Planeta Energii”. Dzięki zamiłowaniu do pracy, zaangażowaniu i kreatywności wyjątkowej nauczycielki ze SP w Rydzewie,Giżycko odwiedzi pełne energetycznych atrakcji mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Zwycięska klasa dodatkowo otrzyma laptopa z oprogramowaniem, zestaw edukacyjnych klocków Lego oraz pamiątkowe dyplomy.

Do konkursu „Planeta Energii” przystąpiliśmy bardzo chętnie. Klasa wzięła udział w projekcie już trzeci raz i z wielkim zapałem realizowała wszystkie zadania. Nowe propozycje zawarte w scenariuszach lekcji okazały się dla dzieci ciekawe i porywające. Nawet pomysły na zadania dodatkowe zawdzięczam ich inwencji. Inspirujące były także materiały pomocnicze, które można było znaleźć na stronie internetowej programu – mówi pani Jolanta Książkiewicz.

Miasteczko pełne pozytywnej energii

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” odwiedzi Giżycko w dniach 25 i 26 kwietnia br. i zlokalizowane będzie na parkingu przy Ekomarinie. W godzinach 9:00 – 14:00 odwiedzać je będą dzieci z lokalnych szkół podstawowych, a od 15:00 do 18:00 otwarte będzie dla wszystkich chętnych. Wstęp wolny!

Na gości miasteczka czeka wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus – mobilne laboratorium, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez planetowych ekspertów, film 3D oraz liczne quizy i zabawy. Najmłodsi będą mogli odwiedzić „Świat wtyczek elektrycznych”, gdzie poznaje się wtyczki z całego świata czy przejść labirynt elektryczny. W miasteczku dzieci znajdą także mnóstwo niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa (która pokazuje widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie), induktor Ruhmkorffa (który generuje miniaturowe „pioruny”) czy maszynę elektrostatyczną (elektryzują się od niej włosy).

W naukowym centrum „Planeta Energii” wprowadzamy odwiedzających w świat energii elektrycznej – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, popularyzator nauki i ambasador programu „Planeta Energii”. – Poprzez zabawę uczymy jak bezpiecznie korzystać z prądu oraz przybliżamy zagrożenia związane z jego niewłaściwym użytkowaniem. Przekonujemy, jak ważne jest oszczędzanie energii i recykling śmieci.

To pierwsza wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Giżycku, nazywanym stolicą żeglarstwa w Polsce, jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich. To także pierwsza wygrana w „Planecie” Pani Jolanty Książkiewicz, która  wcześniej dwukrotnie zdobywała wyróżnienie w projekcie w 2014 i 2015 roku.

Nauka i zabawa na „Planecie Energii”

Konkurs i miasteczko „Planeta Energii” to pełnowartościowy pod względem wiedzy i merytoryki program edukacyjny dla najmłodszych. Naszym dzieciom od urodzenia towarzyszą nowe technologie, a co za tym często idzie – uproszczone komunikaty, instrukcje i pobieżna wiedza. „Planeta Energii wyróżnia się pod tym względem na tle standardowej edukacji. Zachęcamy i inspirujemy do zdobywania wiedzy przez spontaniczne doświadczanie, eksperymentowanie i odkrywanie świata wokół siebie –dodaje Tomasz Rożek.

Organizator przygotował także specjalny konkurs dla mieszkańców pt. Energetyczny Turniej Miast, w którym będzie można wywalczyć dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej szkoły. Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Stacjonarne jednoślady zostaną podpięte do specjalnej baterii, która będzie gromadziła energię elektryczną, wyprodukowaną za pomocą siły mięśni uczestników zabawy. Mieszkańcy miasta, którzy wytworzą najwięcej prądu zdobędą dla swojej klasy multimedialną tablicę z akcesoriami i oprogramowaniem. Zachęcamy mieszkańców Rydzewa i Giżycka do rywalizacji o dodatkową nagrodę dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w Giżycku sprawuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Burmistrz Miasta Giżycka.

Lista miast, które w kwietniu i maju odwiedzi mobilne centrum nauki Energi znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze