W każdym ogrodzie potrzebne jest miejsce do przechowywania narzędzi i akcesoriów ogrodowych. Ale co zrobić, kiedy domowe pomieszczenia gospodarcze lub garaż są za małe i sprzęt się w nich już nie mieści? Rozsądnym rozwiązaniem są dające dodatkową przestrzeń, wolnostojące domki ogrodowe.

Na pierwszy rzut oka dość niepozorne, ale w praktyce spełniają wiele funkcji i są naprawdę wielozadaniowe. Nie tylko pomagają utrzymać porządek, zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania, ale także sprawdzą się jako dodatkowe miejsce do majsterkowania, mini warsztat, a nawet mogą stać się specjalnie zaaranżowanym miejscem do zabawy dla dzieci.

Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę kupując domek ogrodowy.

Po pierwsze, z jakiego materiału powinien być wykonany domek?

Rodzaj materiału to kluczowa, oprócz gabarytów, decyzja przy zakupie domku. Dlatego też przed zakupem warto się zastanowić czy będzie pasował do naszej aranżacji ogrodu, czy posłuży w dobrej kondyncji przez wiele lat i czy nie będzie wymagał skomplikowanej i pracochłonnej konserwacji. Na rynku dostępne są domki ogrodowe z drewna, z ocynkowanej blachy i z tworzyw sztucznych. Domki drewniane cenione są za wygląd i za to, że dobrze wpisują się w małą architekturę ogrodową. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że są one dość kłopotliwe, czasochłonne i kosztowne w utrzymaniu. Drewno narażone jest na szkodliwe działanie opadów atmosferycznych, wilgoci i promieni słonecznych. Koniecznie trzeba je impregnować, a po jakimś czasie także regularnie konserwować.

Zdecydowanie lepiej niekorzystne warunki atmosferyczne znoszą domki z blachy ocynkowanej, ale z pewnością są mało estetyczne i mniej przyjazne w użytkowaniu. W ich przypadku kluczowym czynnikiem jest wybór jak najbardziej zacienionego miejsca, w którym stanie domek. Latem, przy wysokich temperaturach, blacha nagrzewa się i temperatura wewnątrz wręcz uniemożliwia korzystanie z niego.

Innym rozwiązaniem, praktycznym i dość optymalnym, są domki z tworzywa sztucznego. Z wyglądu przypominają one domki drewniane, ale są od nich znacznie bardziej wytrzymałe i są odporne na wodę, śnieg, promieniowanie UV i wpływ wiatru. Dodatkowo, nie trzeba ich impregnować i nie wymagają żadnych skomplikowanych zabiegów konserwujących i pielęgnacyjnych. Decydując się na ten rodzaj materiału należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego są wykonane. Firma Keter opracowała linię domków Darwin wykonanych z innowacyjnego materiału EVOTECH ™. Jest on bardzo wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych oraz promieniowanie UV. Ciekawostką jest to, że powierzchnia domków Darwin teksturą przypomina naturalne, rustykalne drewno. Domki te posiadają stabilną konstrukcję, a dwuścienne panele stworzone ze specjalnie opracowanego drewniango kompozytu dodatkowo chronią przed butwieniem i łuszczeniem powierzchni.

Co powinien posiadać domek?

Przydatne i bardzo praktyczne są okna, bo zapewnią stały dostęp naturalnego światła. Łatwiej jest wtedy odnaleźć narzędzia czy wykonywać drobne prace wewnątrz domku. Dobrze, jeśli domek dodatkowo posiada wmontowany panel wentylacyjny, zapewniający stałą cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczenia. Uchroni to przed powstawaniem pleśni i wilgoci. Kolejnym ważnym elementem, który powinien posiadać domek ogrodowy, jest wzmocniony panel podłogowy, zabezpieczający przed przedostaniem się błota i opadów do wnętrza. Jego specjalnie wyprofilowany kształt ułatwi także wprowadzenie kosiarki, taczki czy innych dużych narzędzi.

Drzwi do domku powinny być odpowiednio szerokie, aby umożliwiały swobodne wniesienie i wyjęcie większych sprzętów czy akcesoriów ogrodowych. Optymalne są szeroko otwierające się drzwi dwuskrzydłowe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych przedmiotów domki posiadają możliość zastosowania dodatkowej opcji zamknięcia.

Mały czy większy?

Domki ogrodowe dostępne na rynku mają różne kształty, formy i rozmiary. Wybór optymalnej dla użytkownika opcji uwarunkowany jest wielkością działki, przeznaczeniem domku czy ilością rzeczy, które będą w nim przechowywane. W przypadku niewielkiego ogrodu doskonale sprawdzą się mniejsze domki np. z linii Manor firmy Keter. Model Manor 4×3 posiada pojedyncze drzwi i daje ponad 1 dodatkowy metr kwadratowy na przechowywanie.

Z kolei model Manor 6×5 to szersze, podwójne drzwi, dodatkowe okno i prawie 3 metry kwadratowe więcej miejsca do składowania. Struktura powierzchni swoim wyglądem przypomina drewniane panele. Gwarancją trwałości jest natomiast wysokiej jakości materiał, odporny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych oraz podwójne, stabilne ścianki i metalowe zawiasy, dodatkowo wzmacniające konstrukcję. Wbudowany panel wentylacyjny umożliwia cyrkulację powietrza i skutecznie chroni przez przedostawaniem się wilgoci do wnętrza. Produkty nie wymagają konserwacji, nie podlegają procesom butwienia ani rdzewienia.

Na większych działkach sprawdzą się duże, pojemne domki, które mogą służyć nie tylko jako miejsce do przechowywania sprzętów ogrodowych, ale również jako dodatkowe pomieszczenie, w którym możemy zaaranżować na przykład miejsce do ćwiczeń albo pokój zabaw dla dzieci. Tego typu rozwiązaniem jest praktyczny domek narzędziowy OAKLAND 757, wykonany z kompozycji żywic, która tworzy bardzo wysokiej jakości tworzywo DUOTECH™, odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Domek pomieści nie tylko podręczne narzędzia i akcesoria ogrodowe, ale także kosiarkę czy drabinę. Jego główne zalety to stabilna, wzmocniona stalowa konstrukcja, solidny dach oraz szerokie, dwuskrzydłowe drzwi. Głównym atutem tego produktu jest możliwość jego pomalowania, zgodnie z indywidualnymi preferencjami kolorystycznymi.

Gwarancja a jakość

Szukając wysokiej jakości domku ogrodowego należy pamiętać, że cena zawsze powinna iść w parze z jakością. Dlatego przed zakupem warto zwróć uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany, czy posiada przydatne rozwiązania, ułatwiające codzienne korzystanie i czy jest odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych i promieni UV. Istotnym atutem domków ogrodowych wykonanych z dobrej jakości materiałów zaawansowanych technologicznie jest długi okres gwarancyjny. Domki produkowane przez firmę Keter posiadają gwarancję trwającą od 10 lat do nawet ograniczonej dożywotniej gwarancji.

artykuł zewnętrzny