Prawidłowe stworzenie oczka wodnego może znacznie ułatwić jego późniejszą pielęgnację. Warto dobrać odpowiednie rośliny, które będą skutecznie dbały o czystość wody i tworzyły właściwy mikroklimat. Przyjemnie jest poobserwować rybki pływające w wodzie. Dodatkowo nad oczkiem często latają ważki, a w wodzie rosną piękne rośliny.

Oczko wodne to prawdziwa ogrodowa atrakcja.. Jednak, aby stworzyć ten sielankowy klimat, trzeba zrobić to zgodnie z zasadami. Jakie rośliny i ryby wybrać do oczka wodnego?

Rośliny w oczku wodnym

Najważniejszym wydarzeniem w tworzeniu oczka wodnego jest wybór roślin. To odpowiednie zagospodarowanie obiektu sprawi, że późniejsza pielęgnacja będzie przechodziła dużo sprawniej i bez komplikacji.

Profesjonalny sklep akwarystyczny powinien posiadać w swojej ofercie różne gatunki roślin do oczka wodnego. Należy je dopasować do poszczególnych głębokości. Dzięki temu flora w oczku wodnym będzie sprawnie funkcjonowała i utrzymywała właściwy mikroklimat w wodzie. Strefy wody dzielimy na:

  • powierzchniową — w tej strefie można wyróżnić rośliny pływające po wodzie, będą to np. hiacynt wodny, rzęsa.
  • błotna — strefa zajmująca do 10 cm głębokości, To idealne miejsce na babkę wodną czy strzałkę wodną.
  • płytką — jest to strefa znajdująca się na 30-50 cm. Rośliny, które powinny się tam znaleźć to np. pałka, lilia wodna.
  • głęboką — to strefa sięgająca dna oczka wodnego. Dobrze mieć tam np. moczarkę kanadyjską, grążel żółty.

Jeśli chodzi o pielęgnacje roślin, należy przygotować preparaty do oczka wodnego. Nie można stosować nawozów przeznaczonych do ogrodu.

Wybór ryb do oczka wodnego

Profesjonalny sklep akwarystyczny oferuje duży wybór gatunków ryb do oczka wodnego. Ich zakup to prawdziwa frajda, bo to właśnie one będą największą atrakcją w oczku wodnym. Które gatunki warto wziąć pod uwagę? W takich warunkach najlepiej czują się takie ryby jak:

  • karpie koi
  • karasie
  • słonecznice
  • różanki

Jak utrzymać czystość w oczku wodnym?

Jeśli chodzi o pielęgnację oczka wodnego, najważniejsze jest zachowanie równowagi biologicznej, W optymalnych warunkach woda potrafi się sama oczyszczać. Jednak, aby osiągnąć ten efekt, wszystkie parametry wody muszą mieścić się w normach, a o to niestety czasami ciężko. Warto wiedzieć, że im większe oczko, tym łatwiej je pielęgnować. 

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie czystości w oczku wodnym jest zaopatrzenie go w odpowiedni sprzęt, czyli pompę oraz filtr. Istnieją sposoby na zachowanie czystości bez tego wyposażenia, jednak jest to uciążliwe i pracochłonne.

(artykuł partnerski)