Święto Szkoły nie musi być nudne! Do takiego wniosku doszła Rada Pedagogiczna w Publicznym Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach. W tym roku miało to być coś wyjątkowego i bardziej atrakcyjnego dla współczesnego ucznia. Zrezygnowano więc z uroczystego apelu i tradycyjnej części artystycznej. „Młodzież jest coraz bardziej wymagająca, pragną przeżywania przygód, integracji z rówieśnikami, sprawdzania się w nowych wyzwaniach. To nas zmotywowało do stworzenia dla nich święta, bo święto szkoły to przede wszystkim święto uczniów i dla uczniów” – stwierdziła jedna z nauczycielek uczących w gimnazjum.
W piątek 22 kwietnia 2016 r. zostały zorganizowane dla młodzieży gry i zabawy terenowe z okazji „Dnia Matki Ziemi”. Swoją obecnością imprezę uświetnili uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami ze szkół podstawowych ze Spytkowa, Bystrego, Upałt i Wilkas. Niestety giżyckie szkoły nie przyjęły zaproszenia do wspólnej zabawy.Przyszli gimnazjaliści rywalizowali między sobą o zajęcie jak najlepszego miejsca. W oddzielnej kategorii startowali też uczniowie wszystkich klas z „Szarych Szeregów”.
W piątek pogoda nie rozpieszczała uczestników gry. Na zmianę padał deszcz z gradem, to słońce trochę ogrzało, na dodatek wiał silny, zimny wiatr. Na szczęście nasi bohaterowie byli przygotowani na taką pogodę i nikt nie narzekał.
O godzinie 9.00 ruszyła w trasę pierwsza grupa. Każda klasa dostała pakiet dokumentów w kopercie (mapę i kartę drużyny), którą na starcie wręczał dyrektor gimnazjum w Wilkasach pan Zygmunt Marciniak. Wszyscy musieli się wykazać umiejętnością pracy z mapą oraz odczytywania zagadek i wykonywania zadań, które były przygotowane w różnych punktach trasy.
Pierwsza stacja, zorganizowana na terenie szkoły, dotyczyła segregacji śmieci. Niby proste i oczywiste, bo każdy powinien to robić na co dzień, ale zadanie sprawiło wiele problemów wszystkim drużynom. Druga stacja była także w szkole i odnosiła się do wiedzy ogólnej z ekologii. Ku zaskoczeniu wszystkie drużyny poradziły sobie z tym bardzo dobrze. Po ukończonym quizie klasy wyszły w plener. Kolejny przystanek znajdował się na początku ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „WILK- ASY”. Tu rywalizujące grupy odpowiadały na pytania, które dotyczyły lokalnej topografii.. Dodatkowym wyzwaniem było zadanie drużynowe, w którym należało stworzyć co najmniej dwumetrową wolnostojącą wieżę z dostępnych w pobliżu materiałów. Uczniowie przy tym bawili się znakomicie, zaskakiwali przede wszystkim swoją kreatywnością oraz pomysłowością, powstała nawet „żywa” wieża – z uczniów. Na kolejnym przystanku uczestnicy musieli wykazać się wiedzą dotyczącą znajomości drzew iglastych. Dla niektórych gałązki różnych „iglaków” wyglądały tak samo, więc maksymalną liczbę punktów zdobywały nieliczne drużyny. Przedostatnia stacja znajdowała się przy głównym ognisku na ścieżce. Tutaj nauczyciel geografii przygotował zadania, które łączyły w sobie wiedzę geograficzną oraz myślenie matematyczno-logiczne. Siódme zadanie było typowo sportowym wyzwaniem, liczyła się tylko siła, którą uczniowie mieli w nogach. Skok w dal z miejsca i odmierzanie odległości za pomocą własnych stóp – ta konkurencja kończyła drużynową rywalizację.
Na plaży gminnej czekało już rozpalone ognisko, przy którym można było się ogrzać oraz usmażyć kiełbaski. Przy obsłudze drużyn gości, na trasie i przy ognisku, pomagali gimnazjaliści z Wilkas z klasy IIIb. Czas wolny umiliły animatorki z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, które przygotowały w amfiteatrze zabawy oraz zadania edukacyjne dla uczestników imprezy.
Kiedy już wszystkie drużyny dotarły na metę, przyszedł czas ogłoszenia wyników. W rywalizacji szkół podstawowych zwyciężyła klasa ze Spytkowa, tuż za nimi ex aequo drużyny z Bystrego oraz Wilkas. Trzecie miejsce zajęli uczniowie ze szkoły w Upałtach. Nikt z przybyłych gości nie opuścił imprezy bez nagród, klasy zostały wynagrodzone voucherami na kręgielnię w Parku Wodnym w Wilkasach, voucherami na Park Linowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Gwarek” w Pięknej Górze oraz drobnymi gadżetami w postaci długopisów i smyczy z logo Gimnazjum w Wilkasach. W rywalizacji „gimbusów” pierwsze miejsce zajęła klasa Ia, na drugim uplasowała się IIb, a tuż za nimi różnicą jednego punktu Ic. Gratulujemy! „Tu się ciągle coś dzieje, nie ma czasu się nudę. W dodatku taka impreza! O wiele lepsza niż męczące stanie na apelu! Ja się świetnie bawiłam, mimo kiepskiej pogody”- powiedziała jedna z uczestniczek, uczennica pierwszej klasy.
Cała zabawa nie byłaby tak udana, gdyby nie wsparcie przyjaciół Gimnazjum w Wilkasach. Dziękujemy Panu Wójtowi Markowi Jasudowiczowi za pomoc w sfinansowaniu transportu dla uczniów szkół podstawowych, Dyrektorowi Parku Wodnego w Wilkasach – pani Ewelinie Aleksiuk za vouchery na kręgielnię, Panu Markowi Haszczynowi – właścicielowi Ośrodka Wypoczynkowego „Gwarek” na Pięknej Górze za vouchery do parku linowego, a także Pani Jolancie Piotrowskiej -Prezesowi Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich za wsparcie w organizacji zabaw edukacyjnych dla uczestników.
Uczniowie są przekonani, że gra terenowa z okazji Święta Publicznego Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Wilkasach to nie jednorazowa impreza i być może wejdzie na stałe do tradycji szkoły.
A.M.