Elektrony opanowały Giżycko!

0

Czy człowieka można porównać do elektrowni? Czy ładunki elektryczne to wynalazek współczesności i czy można żyć bez prądu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznało niemal 2 tys. mieszkańców Giżycka, którzy 25 i 26 kwietnia odwiedzili mobilne centrum nauki „Planeta Energii” na parkingu przy Ekomarinie.

Wizyta interaktywnego miasteczka była nagrodą dla uczniów z klasy III i Pani Jolanty Książkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 21 za zwycięstwo w VI edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Planeta Energii”. To dzięki nim mieszkańcy Giżycka mogli skorzystać z energetycznych atrakcji edukacyjnego miasteczka Grupy Energa.

O konkursie „Planeta Energii” dowiedziałam się z zeszytu metodycznego dla nauczycieli „W krainie prądu elektrycznego”, który szkoła otrzymała od Grupy Energa. W projekcie wzięłam udział już trzy razy. W zeszłym roku zdobyliśmy wyróżnienie i zostaliśmy zaproszeni do miasteczka „Planeta Energii” w Mrągowie. W tym rokuznaleźliśmy się wśród laureatów konkursu. Dzięki zaangażowaniu i zwycięstwu mojej klasy, z edukacyjnych atrakcji miasteczka mogą skorzystać mieszkańcy Rydzewa i Giżycka – mówi Jolanta Książkiewicz.

Dwa dni pełne energii w Giżycku

Mobilne centrum nauki licznie odwiedzały zarówno dzieci, jak i dorośli. Pierwszymi gośćmi byli uczniowie ze zwycięskiej klasy III wraz z nauczycielką Jolantą Książkiewicz, którzy w towarzystwie profesora Volta i Energoludka uroczyście otworzyli miasteczko. Po wręczeniu nagród i dyplomów dzieci rozpoczęły swoją podróż po świecie energii elektrycznej.

W Energobusie – kosmicznym laboratorium na kółkach – uczniowie mogli dowiedzieć się, że człowiek oraz wszystko, co nas otacza zbudowane jest z ładunków elektrycznych. Jak je „wyrwać”? Jak nadać im energię i czy da się ją wykorzystać? Najmłodsi mogli odkryć, że każdy robi to na co dzień korzystając z prądu elektrycznego. Dowiedzieli się także dlaczego elektryzują się włosy oraz które materiały przewodzą prąd, a które są izolatorami.

W kolejnej strefie edukacyjnej najmłodsi mogli się pobawić modelami elektrowni wiatrowej i wodnej. W ten sposób poznali źródła energii odnawialnej i sposoby jej produkcji.

Bez pokazania różnych źródeł energii nie da się wytłumaczyć, dlaczego tak ważne jest dbanie o stan środowiska naturalnego. O tym opowiada dzieciom nasz trójwymiarowy film o Energoludkach – mieszkańcach Planety Energii, który można było oglądać w sali kinowej zaaranżowanej na terenie miasteczka – komentuje atrakcje mobilnego centrum nauki dr Tomasz Rożek, ambasador „Planety Energii”.

Zwieńczeniem naukowej podróży najmłodszych były doświadczenia i pokazy prowadzone przez ekspertów „Planety Energii”, m.in. widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, które można zaobserwować w kuli plazmowej, małe „pioruny” generowane przez induktor Ruhmkorffa czy elektryzowanie włosów przez maszynę elektrostatyczną.

Wiele atrakcji przygotowanych było także na świeżym powietrzu. Dzieci podczas zabawy mogły poznać zasady segregacji śmieci, wtyczki elektryczne z całego świata oraz ułożyć mega puzzle.

W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” spodobało się nam dosłownie wszystko! Profesorek Wolt i Energoludek tworzyli super atmosferę i umilali czas w trakcie zwiedzania. Zobaczyliśmy mnóstwo ciekawych doświadczeń, ale uczniów najbardziej zafascynowała makieta z torem wyścigowym. Samochodzikami można było wprawić ruch pedałując na rowerkach stacjonarnych  – dodaje Jolanta Książkiewicz.

Czy mieszkańcy Rydzewa i Giżycka zwyciężą w Energetycznym Turnieju Miast?

W godzinach popołudniowych z naukowych atrakcji mobilnego centrum nauki Energi   mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Giżycka i Rydzewa. Najbardziej aktywni zaangażowali się w Energetyczny Turniej Miast. W miasteczku pojawiło się wtedy osiem rowerków stacjonarnych podpiętych do baterii. Gromadziła ona energię, którą wytworzyli uczestnicy zabawy podczas jazdy na rowerach. Mieszkańcy miasta, którzy wygenerują jej najwięcej, zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy – tablicę multimedialną z akcesoriami.

Ale to nie koniec rywalizacji! Dodatkowe punkty dla swojego miasta można zdobyć poprzez głosowanie na jego galerię zdjęć na Facebook.com/PlanetaEnergii. Zwycięzców turnieju poznamy w czerwcu!

Podczas dwóch dni wizyty mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w Giżycku odwiedziło 1,5 tys. dzieci i niemal 0,5 tys. dorosłych.

– Cieszymy się, że nasze miasteczko wzbudziło tak duże zainteresowanie wśród mieszkańców Giżycka i Rydzewa, szczególnie tych najmłodszych. Mamy nadzieję, że nie tylko doskonale się u nas bawili, ale przede wszystkim zdobyli cenną wiedzę o bezpiecznym i świadomym korzystaniu z prądu – mówi Marta Dankowska z Grupy Energa, koordynator programu „Planeta Energii”.

Lista miast, które w kwietniu i maju odwiedzi mobilne centrum nauki Energi znajduje się na stronie PlanetaEnergii.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze