Dlaczego wciąż otrzymuję odmowne odpowiedzi?

0

Większość wysyłanych podań o pracę czy rozmów kwalifikacyjnych kończy się odmową, lub nawet brakiem jakiejkolwiek informacji zwrotnej – to smutna prawda, ale też nie koniec świata. Niestety, kandydaci rzadko dowiadują się, z jakiego powodu zostali odrzuceni już w pierwszym etapie rekrutacji.

„Bardzo dziękujemy za zainteresowanie pracą w naszej firmie. Jednak zdecydowaliśmy się wybrać innego kandydata…“ Takiej lub podobnej treści wiadomości otrzymują osoby, którym się nie powiodło. Po odbytej rozmowie kwalifikacyjnej czasem miewa się jakieś przeczucie, że coś poszło nie tak, ale często taka odmowa spada jak grom z jasnego nieba. I wówczas pojawia się pytanie: Dlaczego?

Jakie mogą być przyczyny odmowy?

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest jak wygrana w Totka, zwłaszcza w dużych korporacjach. Jeśli odrzucenie, czy to po rozmowie kwalifikacyjnej, czy też po wysłanym CV, następuje – i to jedno po drugim – wówczas szybko zaczyna się wątpić w siebie. Rzadko kiedy podaje się konkretne powody odrzucenia, czy to z powodu braku czasu, czy też dlatego, że firmy po prostu nie chcą ryzykować bycia oskarżonym o dyskryminację.

Specjaliści Human Resources wskazują na dwie główne przyczyny: 

  1. Kandydat/ka nie pokazał/a wystarczająco, że naprawdę chce tej pracy

Rekruterzy chcą mieć poczucie, że dana osoba naprawdę pragnie dokładnie tej pracy. Pasja jest kluczowym kryterium, którego szukają w trakcie rekrutacji. Poniższe wskazówki mogą pomóc wyróżnić się pod tym względem od innych kandydatów:

  • Pokaż, co wiesz o tej firmie i stanowisku pracy: Odrób swoje zadanie domowe i zgrabnie wpleć pozyskane informacje w swoje odpowiedzi. Połącz wymagania dotyczące danej posady ze swoimi podobnymi doświadczeniami. Firmy chcą pracownika do rozwiązywania problemów i ty możesz nim właśnie być.
  • Zainteresuj rekrutera: Jak każdy dobry rozmówca chcesz prowadzić z nim dialog. I chcesz, żeby cię wysłuchał. Opowiadaj historie – czy to w liście motywacyjnym, czy w trakcie bezpośredniej rozmowy – tak, aby były ciekawe i zostały zapamiętane. W ten sposób zapiszesz się dobrze w jego pamięci.
  • Lepiej się przygotuj: Rekruterzy odnoszą czasem wrażenie, że większość osób poszukujących pracy nie przygotowuje się wcale do rozmowy kwalifikacyjnej.
  1. Ubiegasz się o nieodpowiednią pracę z nieodpowiednim CV
  • Niewłaściwa branża lub stanowisko pracy: Może szukasz niewłaściwej pracy w niewłaściwym miejscu. Wysyłasz podania jak leci, nawet jeśli Ci się to stanowisko czy firma nie podoba. Najskuteczniejszym sposobem znalezienia odpowiedniej pracy jest dotarcie do idealnych pracodawców — firm, które Cię interesują, są zgodne z Twoją pasją i oczekują właśnie Twoich umiejętności.
  • Kopiowane CV: Standardowe i jednakowe dla każdego ogłoszenia Curriculum Vitae to błąd numer 1. Aktualizuj swoje CV i dopasowuj je do danego ogłoszenia o pracę tak, by zakomunikować rekruterowi, że jesteś najlepszym kandydatem na to konkretne stanowisko.
  • Za długie CV: Jeśli ktoś wysyła CV, które ma wiele stron, zwykle oznacza to, że ta osoba nie wyselekcjonowała informacji dla tej konkretnej pracy. Chociaż może Ci się wydawać, że dłuższe Curriculum Vitae pozwoli Ci pochwalić się lepszymi kwalifikacjami, w rzeczywistości zwykle powoduje to, że czytelnik się nudzi, jest zdezorientowany i odrzuca je na bok.
  • Niekompletne podanie o pracę: CV jest głównym dokumentem zawsze wysyłanym przez osoby ubiegające się o dane stanowisko. Jednak kompletne podanie o pracę składa się z CV oraz listu motywacyjnego. Jeśli w ogłoszeniu o pracę firma oczekuje także referencji, dyplomów czy certyfikatów potwierdzających konkretne kwalifikacje, to należy je także załączyć. Rekruter nie ma czasu, by pisać maile czy dzwonić z prośbą o uzupełnienie dokumentów aplikacyjnych przez kandydata. Takie podanie ląduje na pewno na boku do odmowy.

W obecnych czasach, gdzie rządzi Internet, nie wolno zapominać także o sile mediów. Zatrudnianie nowej osoby stanowi także duże ryzyko dla pracodawców, dlatego starają się oni zebrać jak najwięcej danych, aby potwierdzić swój wybór lub wyeliminować „złych” kandydatów. Ogromna większość —menedżerów ds. rekrutacji korzysta z Internetu, aby wyszukać kandydata, zanim zaoferują mu pracę. Więc posprzątaj swoje media społecznościowe. Przeszukaj wszystkie swoje profile i upewnij się, że masz odpowiednie ustawienia prywatności. Usuń wszystko, co może być postrzegane jako obraźliwe, w tym oczernianie byłych pracodawców, gdyż to z pewnością przyczyni się do uzyskania odmowy od rekrutera.

Jeśli zwrócisz uwagę na pewne szczegóły, dopracujesz swoje CV to znajdziesz się na najlepszej drodze do wymarzonej kariery i otrzymasz pozytywną wiadomość od rekrutera. Skup się na tym, co masz do zaoferowania tej konkretnej firmie i zespołowi. 

(artykuł partnerski)