Podobnie jak jej podobna wełna skalna, wełna szklana to jeden z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych w budownictwie. Jakie jednak są między nimi różnice i czym charakteryzuje się wełna szklana? Sprawdź, czy jej zastosowanie sprawdzi się w planowej przez Ciebie budowie!

Wełna szklana — co to?

Wełna szklana to materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Jest wytwarzana z piasku kwarcowego, stłuczki i sody. W pierwszej fazie produkcji te składniki są roztapiane w bardzo wysokich temperaturach oscylujących między 1200 a 1500 stopniami. Następnie odbywa się proces rozwłókniania i podawania tzw. lepiszczy. Bardzo gęstych substancji, które zmieniają wełnę w zwartą masę np. w postaci kobierzca. Po procesie chłodzenia i kolejnym etapom produkcyjnym wełna jest pakowana i gotowa do stosowania.

Wełna szklana dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/welna-szklana-welna-mineralna/welna-mineralna-poddasza

Podobnie wygląda proces produkcji wełny skalnej. Różni się jednak on zastosowaniem innych surowców takich jak bazalt lub dolomit, czy wapień. Są również poddawane hydrofobizacji, czyli procesowi, który ma za zadanie nadać wełnie właściwości wodoodpornych.

Właściwości wełny szklanej

Wełna szklana to skonały materiał termoizolacyjny ze względu na mały wskaźnik przewodzenia ciepła. Oznacza to, że dzięki jej właściwościom ciepło wyprodukowane w domu lub innym budynku w nim zostaje, a nie ucieka, co realnie przekłada się na oszczędności i wysokość rachunków. Na polskim rynku wełny szklane posiadają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła, przez co dodatkowo zabezpieczą dom przed utratą ogrzewania.

Wełna szklana jest również idealnym rozwiązaniem do wypełnienia nieregularnych przestrzeni. Zawdzięcza to swojej elastyczności oraz mniejszej gęstości, przez co nie obciążają takich konstrukcji jak dachy skośne lub nieregularne.

Kolejną właściwością tego materiału jest jego niepalność, co w praktyce oznacza, że posiada on najwyższą klasę ognioodporności – A1. Jakie ma to znaczenie dla użytkownika? Ogromne. Zastosowanie wełny szklanej w swoim domu to gwarancja niepalności materiału, przez co stanowi ogromną ochronę dla użytkowników i w momencie pożaru nie stanowi dla nich zagrożenia, ponieważ się nie pali oraz co najistotniejsze nie dymi.

Podobnie jak wełna skalna, szklana również ma właściwości dźwiękochłonne i dźwiękoizolacyjne. To znaczy, że materiał chłonie pochodzące z zewnątrz dźwięki i zapobiega ich odbijaniu się w pomieszczeniu. Dodatkowo izoluje użytkownika od takich hałasów jak dźwięki z ulicy lub z podwórza. Co gwarantuje ciszę, spokój oraz komfort.

Dodatkowo wełny mineralne, czyli również szklane posiadają wysoką paro przepuszczalność. Taką samą jak powietrze co oznacza, że są w pełni przepuszczalne dla wilgoci, przy jednoczesnej możliwości bycia odpornymi na wodę.

Podsumowanie

Przy wyborze materiału izolacyjnego warto pod uwagę wziąć produkty z wełny mineralnej. Zastosowanie wełny szklanej to gwarancja bezpieczeństwa, przez jej właściwości ognioodporne, przez co doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie istnieje wysokie ryzyko pożaru. Dodatkowo jest bardzo elastyczna i wytrzymała, przez co jest idealnym produktem do konstrukcji o niecodziennych kształtach. Kolejną zaletą jest dźwiękoszczelność. Praca, odpoczynek lub aktywności takie jak produkcja muzyki czy ćwiczenia głosowe nie będą zakłócane drganiami i hałasami, z zewnątrz pozwalając na komfort i wygodę. Jedną z największych zalet wełny jest oszczędność w postaci zatrzymywania ciepła w domu. Dzięki niej możesz mieć pewność, że ogrzewanie jest wykorzystywane w pełni w budynku.

(artykuł partnerski)