Czy warto założyć firmę w Giżycku?

0

Giżycko leży w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uważanej za najpiękniejszy region Europy i jest głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym oraz gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto stawia na szybki rozwój zabudowy i infrastruktury, a  ponadto chętnie korzysta z dofinansowań z Unii Europejskiej.

Giżycko leży w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, uważanej za najpiękniejszy region Europy i jest głównym ośrodkiem wczasowo-turystycznym oraz gospodarczym województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto stawia na szybki rozwój zabudowy i infrastruktury, a ponadto chętnie korzysta z dofinansowań z Unii Europejskiej.

Władzom Giżycka zależy na wsparciu inwestorów. Świadczy o tym utworzenie Społecznej Rady Gospodarczej, która raz w miesiącu spotyka się z Burmistrzem, by omówić kwestie ważne dla przedsiębiorców. Gmina wyróżnia się na tle innych gotowością do obsługi interesantów drogą elektroniczną.

W mieście z powodzeniem działają takie firmy jak Mleczarnia OSM Giżycko czy takie spółki z o.o. jak Polamp czy Rzońca.

Giżycko posiada ogromny potencjał turystyczny, który wyróżnia się na tle innych regionów. Świadczą o tym liczne nagrody przyznawane atrakcjom dla zwiedzających, np. wyróżnienie dla Twierdzy Boyen jako „Turystycznego Produktu Roku” czy dla Kładki na Kanale Łuczańskim, która znalazła się w pierwszej dziesiątce inwestycji samorządowych w 2020 r.

Miasto ma dla swoich mieszkańców bogatą ofertę kulturalną i rekreacyjno-sportową. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza sporty wodne: żeglarstwo, kajakarstwo, pływanie. Zimą obserwować można regaty bojerów oraz zawody w wędkarstwie podlodowym.

Warto dodać, że w Giżycku oddycha się wyjątkowo czystym powietrzem, a słońce świeci tu częściej niż w okolicy. Do inwestycji zachęca także gościnność i otwartość mieszkańców miasta. Warto tu złapać wiatr w biznesowe żagle!

Wyrejestrowane firmy

Najnowsze dane za listopad pokazują, że z rejestru REGON wykreślonych zostało 14 podmiotów w samym Giżycku oraz 548 w województwie warmińsko-mazurskim. Dla porównania w październiku ubyło 10 firm w Giżycku i 712 w województwie warmińsko-mazurskim.

Nowe firmy Giżycko

W listopadzie łączna liczba założonych nowych firm w Giżycku wyniosła 13, w tym:

  • 13 osób prowadzących działalność gospodarczą
  • 0 spółek cywilnych
  • 0 spółek z o.o.
  • 0 spółek akcyjnych

Dla porównania w październiku w Giżycku przybyło 16 przedsiębiorstw:

  • 15 osób prowadzących działalność gospodarczą
  • 0 spółek cywilnych
  • 1 spółka z o.o.
  • 0 spółek akcyjnych

W listopadzie widzimy w Giżycku tendencję spadkową w kwestii zakładania firm, dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. W analizowanym okresie nikt nie założył spółki cywilnej ani akcyjnej.

Nowo założone firmy woj. warmińsko-mazurskie

W całym województwie warmińsko-mazurskim od 1 do 30 listopada przybyły 592 firmy, w tym:

  • 624 osoby prowadzące działalność gospodarczą
  • 8 spółek cywilnych
  • 59 spółek z o.o.
  • 1 spółka akcyjna

W poprzednim miesiącu (1-31.10) w woj. warmińsko-mazurskim doszło 988 firm, w tym:

  • 907 osób prowadzących działalność gospodarczą
  • 8 spółek cywilnych
  • 73 spółki z o.o.
  • 0 spółek akcyjnych

W całym województwie warmińsko-mazurskim możemy dostrzec w listopadzie tendencję wzrostową jedynie w przypadku spółki akcyjnej (powstała 1 firma tego typu). Spadek dotyczy natomiast osób prowadzących działalność gospodarczą i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej zawiera między innymi spis przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Aby założyć taki typ firmy, należy złożyć wniosek o wpisanie do powyższego rejestru. Trzeba tego dopilnować przed rozpoczęciem biznesu.

Jeśli firma będzie zajmować się recyklingiem lub odzyskiwaniem odpadów, potrzebny jest również wpis do rejestru BDO (bazy danych o gospodarce odpadami) w Giżycku.

Okazuje się, że rejestracja w CEIDG nie zawsze jest potrzebna. Chodzi o tzw. „firmę na próbę”. W takim przypadku wystarczy jedynie prowadzić uproszczoną księgowość, i oczywiście opłacać podatki.

Masz zamiar otworzyć własną firmę? Idealnym rozwiązaniem na początek może okazać się działalność nierejestrowana. Zobacz jak kompleksowy poradnik.

Artykuł powstał na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

(artykuł reklamowy)