Czy na lokacie można zarobić? Oblicz zysk i poznaj tę metodę inwestycji

0

Zastanawiasz się, czy lokata bankowa to korzystne rozwiązanie i możesz na niej zarobić? Nie wiesz, jak obliczyć potencjalne zyski z długoterminowej inwestycji gotówki? Sprawdź, jakie rodzaje lokat oferują obecnie instytucje finansowe. Wybierz najlepszą z opcji i przekonaj się, ile realnie możesz zarobić. Spraw, aby Twoje finanse były bezpieczne i nie daj się oszukać.

Rodzaje lokat oferowanych przez banki

Lokata bankowa jest specyficznym rodzajem umowy pomiędzy klientem i bankiem. Na jej podstawie przekazuje on instytucji określoną przez niego sumę pieniędzy na wybrany czas. Po jego upłynięciu bank zwraca klientowi środki, które dodatkowo są powiększone o odsetki. Można zatem śmiało stwierdzić, że lokata działa na zasadach odwróconej pożyczki, gdzie to bank pożycza środki od klienta, a następnie zwraca mu je z odsetkami. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że lokata uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych. Wypłata środków z lokat jest objęta Bankowym Funduszem Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Banki oferują różne rodzaje lokat. Tym, co odróżnia je między sobą, jest m.in. okres inwestycji, a także wysokość  oprocentowania. Wyróżnia się lokaty:

  • standardowe (terminowe),
  • rentierskie,
  • strukturyzowane,
  • overnight,
  • walutowe,

Czym różnią się między sobą lokaty bankowe?

Lokata terminowa jest najpopularniejsza wśród klientów banków i najchętniej wybierana, nawet przez osoby, które nie mają doświadczenia w obszarze inwestycji. W tym przypadku środki powierzane są instytucji np. na 6 miesięcy. Po zakończeniu lokaty, bank wypłaca je klientowi wraz z odsetkami. Minusem może być fakt, że pieniędzy nie można wypłacać przez cały czas trwania umowy. Gdyby tak się stało, to wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Lokata rentierska zapewnia regularną wypłatę odsetek w trakcie trwania umowy. Zazwyczaj jest to minimum 12 miesięcy, chociaż często klienci decydują się na wydłużenie tego okresu nawet do 3 lat. Lokata ta oparta jest na oprocentowaniu stałym, a wcześniejsza wypłata zazwyczaj oznacza utratę wypracowanego kapitału. Minimalna inwestycja w tym przypadku to 100 tysięcy złotych.

Lokata strukturyzowana dzieli się na część bezpieczną oraz inwestycyjną. Celem lokaty jest nie tylko ochrona kapitału, ale również zysk. Część pieniędzy lokowana jest w bezpiecznych instrumentach, a pozostała część tam, gdzie występuje większe ryzyko. Zazwyczaj jest to inwestycja długoterminowa. Jej zupełnym przeciwieństwem jest lokata overnight określana również jednodniową lub nocną. Inwestowany kapitał lokowany jest na jeden dzień. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie bank wypłaca klientowi zainwestowane środki wraz z odsetkami. Jest to opcja, która pozwala na uniknięcie podatku Belki. Obecnie usługę oferuje zaledwie kilka banków.

Lokata walutowa polega na inwestowaniu w obcej walucie. Wysokość uzyskanych korzyści z tego tytułu zależy więc od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest oprocentowanie, natomiast drugi, to różnice w kursie walut.

Ostatnim typem jest lokata progresywna zwykle udzielana na dłuższy czas. Oprocentowanie przyznawane przez bank zależy w tym przypadku przede wszystkim od wysokości inwestycji i długości jej trwania. Wzrasta ono wraz z czasem trwania umowy, a szczytowy moment osiąga w trzech ostatnich miesiącach.

Jak znaleźć najlepszą lokatę na rynku?

Poszukując najkorzystniejszej lokaty na rynku, klienci nie powinni skupiać się wyłącznie na ofercie banku, w którym prowadzą ROR. Dobrą opcją jest wykorzystanie darmowych kalkulatorów lokat dostępnych w sieci. Dzięki tym narzędziom możliwe jest porównanie ofert rynkowych, a także wstępne obliczenie zysków z lokaty. Ważne jest podanie dwóch informacji: wysokość inwestycji i czas jej trwania. Kalkulatory i porównywarki online często wskazują, czy do skorzystania z oferty konieczne jest założenie konta w wybranym banku. Po uzupełnieniu wszystkich informacji narzędzie analizuje dane i wyświetla wiele różnych ofert. Dzięki temu można wybrać tę, która odpowiada indywidualnym oczekiwaniom klienta.

Ile można zarobić na lokacie i czy to dobra forma inwestycji?

Lokaty bankowe często określa się mianem najbezpieczniejszych rozwiązań w zakresie inwestycji środków finansowych. Oprocentowanie w większości przypadków jest stosunkowo niewielkie, dlatego nie należy nastawiać się na spektakularne zyski. Lokaty dają jednak dość duże bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o zgromadzone fundusze. To sprawia, że są one często wybierane przez osoby, które nie lubią ryzykować, a chcą zaoszczędzić pieniądze z niewielkim zyskiem.

Opodatkowanie lokaty – to powinieneś wiedzieć

19% podatek Belki dotyczy zysków oraz dochodów kapitałowych dla osób fizycznych. Każdy, kto inwestuje w lokaty, konta oszczędnościowe czy też obligacje, jest zobowiązany do jego uregulowania. W praktyce oznacza to oddanie na rzecz państwa części wypracowanego zysku. W przypadku lokat jest on jednak naliczany wyłącznie od kwoty, jaką udało się wypracować z oprocentowania. Należy uwzględnić to przy wstępnym wyliczeniu swoich zysków z tego rodzaju inwestycji.

(artykuł reklamowy)