14-letni chłopiec z Giżycka trafił do szpitala. Ma ciężkie powikłania po odrze

32

14-letni chłopiec z Giżycka trafił do szpitala w Olsztynie z zapaleniem mózgu, które jest wynikiem zachorowania na odrę. To od bardzo wielu lat, pierwszy przypadek w województwie warmińsko-mazurskim, tak poważnego powikłania tej zakaźnej choroby.

Dziecko nie było szczepione, bo miało przeciwskazania. 14-latek miał kontakt z osobą zakażoną, czyli z siostrą, doszło do zakażenia. Pojawiły się objawy, a potem komplikacje. Dziecko leży w szpitalu z podejrzeniem zapalenia mózgu– podkreślił dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie dr Janusz Dzisko.

Od 1.01.2019 roku na Warmii i Mazurach łącznie zanotowano już 49 podejrzeń/zachorowań na odrę, w tym tylko w powiecie giżyckim 19, a w olsztyńskim 10. Potwierdzonych laboratoryjnie zostało 21 zachorowań, pozostałe zgłoszenia są badane.

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.

Charakterystycznymi objawami odry są:

– gorączka,

– ból gardła, kaszel,

– światłowstręt,

– mogą pojawić się duszność, sinica, przyspieszenie tętna,

– charakterystyczna senność i apatia (dziecko „przesypia” odrę), której nie można lekceważyć,

– wysypka, która najpierw obejmuje twarz oraz okolicę za uszami, a następnie lokalizuje się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, aż w końcu obejmuje cały tułów i kończyny. Charakter wysypki stopniowo się zmienia.

Typowe objawy odry występują zwykle od 9 do 14 dni od momentu zakażenia, a zakaźność obejmuje 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej ustąpieniu.

Dziecko chorujące na odrę powinno przyjmować dużo płynów i przede jak najwięcej odpoczywać. Odra u osób dorosłych obecnie zdarza się coraz częściej, a jej objawy są zbliżone do tych występujących u dzieci. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek pacjenta – im jest on starszy tym przebieg odry cięższy i groźniejszy dla zdrowia.

Bardzo ważna jest izolacja chorego, żeby nie doszło do przeniesienia odry na pozostałe osoby.

Odra może dać powikłania:

– bakteryjne zapalenie płuc, ucha środkowego, krtani,

– zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

– zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenia wielonerwowe lub nerwów czaszkowych,

– podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS), rozwijające się po wielu latach od przechorowania odry (średnio 5–8 lat), a kończące się śmiercią.

W uniknięciu zakażeń pomagają szczepienia ochronne. W Polsce dostępna jest szczepionka skojarzona, chroniąca przed 3 chorobami zakaźnymi – odrą, świnką i różyczką (popularnie zwana MMR)  Skuteczność jest bardzo wysoka po podaniu dwóch dawek. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-15 mies. życia oraz 6 roku życia. Osobom dorosłym szczepienia są zalecane.

 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Krew w buzi

Przykro mi z powodu chłopca i mam nadzieje, że wyzdrowieje.a autorowi tekstu polecam się napisać na jakiś kurs pisania – ten artykuł aż boli!

Lolo80

Dobrze że w Olsztynie

WHO Director

Do pobrania raport ecdc (Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób) z czerwca 2019 r., dotyczący odry i różyczki https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/monthly-measles-and-rubella-monitoring-report-june-2019. Na 1052 przypadki zachorowań na odrę 664 to zachorowania na odrę odszczepienną. Przypomnieć należy nagonkę i straszenie epidemią odry w listopadzie 2018 roku, gdzie przestraszeni rodzice tłumnie rzucili się do szczepienia. „Epidemia” trwała równo dwa tygodnie i słuch po niej zaginął. Efektem tego jest zauważalny wzrost zachorowań na odrę, który zaczął wzrastać w listopadzie, aż do lutego 2019, a potem jest już zauważalna tendencja spadkowa. Tak więc dziękujemy Wam rodzice dzieci szczepionych, że przykładacie rękę do tego, że odra nie zginie,… Czytaj więcej »

Buba

A jak mój półtora roczny syn miał jedno szczepienie (w 13tym miesiącu) to czy ona chroni wystarczająco przed zarazeniem?

Jula

Szczepienia nie chronią przed zarażeniem…..ew.pomagają łatwiej przejść.
O ile to prawda.