Żołnierze 4W-MBOT pamiętają o kombatantach. „Są codzienną inspiracją do działania i wzorem do naśladowania”

1

15 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Ustanowiono go w hołdzie wszystkim walczącym podczas II Wojny Światowej, w tym również Bohaterskim Żołnierzom AK. Troska o Kombatantów to nie tylko jedno z zadań żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, to ogromny zaszczyt i przede wszystkim ich misja.

Na terenie Warmii i Mazur żołnierze 4W-MBOT wspierają blisko 50 Kombatantów – Żołnierzy AK i Bohaterów Wojennych, którzy są żywą legendą łączącą przeszłość z teraźniejszością.

Bohaterowie walk o niepodległość są codzienną inspiracją do działania i wzorem do naśladowania.

– Na wysłuchanie historii Bohaterów, którzy jeszcze są wśród nas mamy coraz mniej czasu. Tym bardziej cieszymy się, że możemy osobiście podziękować Bohaterom za gotowość do najwyższego poświęcenia, za poniesiony trud, za godne wypełnienie wojskowej przysięgi. To oni wskazali nam obywatelski testament, pokazali, na czym polega miłość i wierność Ojczyźnie – st. szer. Monika Jabłońska-Buder.

Warmińsko-mazurscy terytorialsi chcą być z Kombatantami zarówno w codziennych sprawach, jak i w szczególnych sytuacjach życiowych. Wspólnie celebrują ich urodziny, święta państwowe.

– Czasami wystarczy tylko chwila rozmowy, przy ciepłej herbacie i wysłuchanie tej trudnej, ale jakże pięknej historii. I przekazanie jej historii dalej, młodym pokoleniom. Pamiętamy także o tych bohaterach, których już nie ma wśród nas, o poległych. Od początku naszych działań braliśmy udział w akcji pod hasłem „Żołnierska Pamięć”. Zespół ds. Kombatantów 4W-MBOT stworzył listę miejsc pamięci, w których spoczywają bohaterowie – kpr. Sabina Mazurek, cz.p.o oficer prasowy.

Na terenie Warmii i Mazur jest to ponad 200 mogił, które żołnierze porządkują, wymieniają biało-czerwone wstęgi, oznaczają taśmami w barwach narodowych, składają kwiaty i zapalają znicze, by chociaż w ten sposób oddać cześć bohaterom.

(Tekst: Monika Jabłońska-Buder, zespół prasowy 4W-MBOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
nierozgarnięty

Niedawno oglądałem taki program w tv, jak to polscy żołnierze walczyli w Berlinie w 1945 roku ale to chyba jakaś propaganda?