Zmiany w 500 plus. Ważne informacje dla rodziców

0

Powierzenie obsługi programu 500 plus Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, składanie wniosków wyłącznie online oraz odejście od wypłat świadczenia w gotówce – takie zmiany zakłada nowelizacja, którą w piątek uchwalił Sejm.

500+ wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jak wskazała szefowa resortu rodziny, na potrzeby obsługi programu „Rodzina 500+” przekazywane jest – na przykładzie roku 2020 – 0,85 proc. wydatkowanych środków, czyli jest to kwota 326,8 mln zł.

Planujemy, aby od 1 stycznia przyszłego roku operacjonalizację zadania wypłaty świadczenia „Rodzina 500+” przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Koszty obsługi tego programu przez samorządy w roku 2020 wyniosły ponad 326 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie otrzymywał za realizację tego programu 0,1 proc., a rocznie mamy zagwarantowanych ok. 40 mld zł na świadczenie „500+”. Widzimy, jak relatywnie te środki będą mniejsze – mówiła minister Maląg.

Jak przypomniała, w tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął już obsługę programu „Dobry start”.

Nowela zakłada, że ZUS będzie stopniowo przejmował sprawy dotyczące 500 plus. Sprawy dotyczące prawa do świadczenia wychowawczego za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez dotychczasowe organy. Samorządy będą również kontynuować wypłacanie świadczeń wychowawczych przyznanych przed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Wnioski online, pieniądze na konto

Kolejna proponowana zmiana w programie „Rodzina 500+” dotyczy wniosków. Podobnie jak w przypadku „Dobrego startu”, wkrótce wnioski o świadczenie wychowawcze złożymy wyłącznie online.

Już dzisiaj rodzice doskonale sobie z tym radzą. Jeszcze w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. – aż 84 proc.

Nowelizacja ustawy zakłada także, że świadczenie wychowawcze wypłacane będzie jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Co ważne, już dzisiaj jedynie w przypadku niespełna 2 proc. osób wypłata odbywa się w innej formie niż na rachunek bankowy.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha podkreśliła z kolei, że projekt nie wprowadza żadnych zmian związanych z uprawnieniami rodzin i ich dostępu do świadczenia „500+”.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze