Zmiana granic miasta. Czy Gajewo powinno być włączone do Giżycka?

23

Powraca temat połączenia Miasta Giżycka z Gminą Wiejską Giżycko. Tym razem chodzi o przyłączenie sołectwa Gajewo do Giżycka. 

Czy jesteś za zmianą granic Miasta Giżycka polegającą na włączeniu do miasta Giżycka obszaru sołectwa Gajewo z Gminy Giżycko?

Taki projekt uchwały wpłynął na skrzynki mailowe radnych miejskich. Proponuje on konsultacje społeczne w kwestii zmiany granic miasta Giżycko.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy: 

„Przedłożony projekt uchwały dotyczy propozycji zmiany granic administracyjnych miasta Giżycka polegającej na włączeniu do granic miasta części obszaru Gminy Giżycko obejmującej sołectwo Gajewo. Jest to obszar bezpośrednio przyległy do granic Miasta, historycznie wchodzący w obszar Miasta Giżycka, a obecnie – utraciwszy charakter wiejski – stanowi de facto dzielnicę domów w zabudowie jednorodzinnej i szeregowej, w której zamieszkują w dominującej części byli mieszkańcy Giżycka „ (pozostała treść uzasadnienia na końcu artykułu)

fot. Facebook/ Aktywne Giżycko
fot. Facebook/ Aktywne Giżycko
fot. Facebook/ Aktywne Giżycko

Czy sołectwo Gajewo powinno być włączone do granic miasta Giżycko? Czekamy na wasze opinie w komentarzach. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

23 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kotpies

Teraz, kiedy płacimy podatki od nieruchomości dla gminy to możemy liczyć na inwestowanie tych pieniędzy w Gajewo. Ale kiedy nas przyłączą do miasta i to miasto będzie brało nasze podatki to będą budować kładki na kanałem, pomniki, kina, i inne nieruchomości nie dla dobra mieszkańców Gajewa, ale miasta Giżycka, pod turystów. A co ja z tego będę miał?? Dalej szutrową drogę bez chodnika??

ALEK

Gajewo w niedalekiej przyszłości będzie największą wsią w gminie (z nazwy giżyckiej). Nie chodzi tu o pojedyncze domki w okolicy Lasu Miejskiego, ale o budowane ogromne obszarowo osiedle pod roboczą nazwą Nowe Gajewo. Czy to osiedle podobnie jak mniejsze Bystry i w przyszłości mniejsze Wilkasy, ma szkołę, boiska sportowe, halę sportową, ośrodek kultury ……. ? Praktycznie nie, ale w niedalekiej odległości 200 – 300 metrów takie obiekty może oferować (nowym mieszkańcom Gajewa, a w szczególności ich dzieciom) miasto (Wilanów). Oczywiście w drogi, chodniki trzeba wpompować w Nowe Gajewo olbrzymie pieniądze, ale będąc miastem nie trzeba tam budować szkoły, hali sportowej,… Czytaj więcej »

mieszkanka

Nie Gajewo niech zostanie wsią. My mieszkańcy Gajewa budowaliśmy swoje domy żeby mieć ciszę i spokój, a teraz na siłę władze miasta chcą nam to zabrać. Nie, nie. Tu głownie chodzi o pozyskanie terenów pod budowę Rutkowskiego brzydkich molochów, a ja tego nie chcę. Wyższych podatkow i oplat też nie chcę.Chcę dalej mieszkać na wsi spokojne.

kkk

Racja, walczcie o swoje !

Mariusz

Po pierwsze – miasto, bez woli mieszkańców sołectwa może sobie tylko procedować. Nikt w mieście nie ma mocy sprawczej do „wcielenia”.
Po drugie: w mieście jest TANIEJ. Gdyby Gajewo było częścią miasta, to porównując aktualne stawki:
– podatek od domów/mieszkań o 11% niższy w mieście (0,79 vs 0,70)
– woda za 1m3 – o 16% tańsza (3,92 vs 4,69)
– ścieki za 1m3 – o 58% tańsze (5,28 vs 12,63)

Więc proszę trzymać się prostych faktów.

z Konwaliowej

W mieście nie, ale takie sprawy załatwia się w ministerstwie. Z resztą mieszkańcy nowego osiedla na Gajewie na logikę powinni być za przyłączeniem do miasta, a będzie ich zdecydowana większość względem pozostałej części sołectwa.

z Konwaliowej

„zresztą” oczywiście 🙂

ALEK

W razie referendum raczej Wasze głosy nie będą się liczyły. O przynależności do miasta zadecydują nowi mieszkańcy osiedla sąsiadującego z Wilanowem.

Mieszkaniec

To bardzo dobry pomysł. Uważam że Gajewo powinno być częścią miasta Giżycka. Zawsze mówiłem, że to dziwna sytuacja ze las miejski znajduje się poza miastem, a tam byłby w graniach miasta. Oczywiście to nie jedyny powód że popieram ten pomysł.

MMMM

Ale po co ? Każde większe miasto ma swoją sypialnię i to jest normalnie, nie widzę powodu, aby Gajewo było Giżyckiem. Ludzie pokupowali drogie działki, żeby mieć spokój, trochę prywatności, a za chwilę Iwaszkiewicz z Rutkowskim będą chcieli łapy położyć i między pięknymi domami stawiać „apartamenty”.

Mieszkaniec

Przecież tam jest dom przy domu wiec jaka prywatność ? Tam już prawie wszystko jest pobudowane. Tak więc niewiele się zmieni jeśli chodzi o to.