Zimą w Polskę – jak się przygotować?

0

Zimowe wyjazdy są coraz popularniejsze wśród Polaków, dla których głównym środkiem transportu jest samochód. Spokojna i bezpieczna podróż wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Na co zwrócić uwagę przed wyruszeniem w drogę?

Sprawdzenie auta

Najpierw bezpieczeństwo, później przyjemności – taką dewizą powinny się kierować osoby planujące zimowy wyjazd w Polskę. Oznacza to, że nie należy ruszać w drogę, zanim nie nabierze się pewności, że z samochodem jest wszystko w porządku pod względem technicznym. Awarie i usterki na trasie są przecież ostatnim, czego pragniesz w trakcie podróży. Dokładnie przyjrzyj się więc przede wszystkim akumulatorowi, dla którego zima jest szczególnie wymagającym i trudnym okresem.

Innym niezwykle istotnym elementem samochodu w kontekście dalekiej, zimowej podróży są opony. Co oczywiste, powinieneś zamontować ogumienie przeznaczone na zimę, które zapewnia odpowiednią przyczepność i wysoki poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Gorszym rozwiązaniem są opony całoroczne, nie wspominając o letnich, które w ogóle nie wchodzą w grę z praktycznego punktu widzenia, mimo że prawo nie nakazuje ich zmiany na zimowe.

Przed wyjazdem nie zaszkodzi sprawdzić poziomu płynów i olejów, szczególnie jeśli dawno tego nie robiłeś. Zimą trudno o bezpieczną podróż bez sprawnych wycieraczek, które skutecznie zbierają śnieg, deszcz czy błoto. Z kolei na wyposażeniu auta w razie czego warto mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki na wymianę, gdyby zaszła taka potrzeba. Więcej przydatnych informacji dla kierowców znajdziesz na stronie najtaniejuagenta.pl.

Plan podróży

O ile Twoja wycieczka nie ma spontanicznego charakteru, zaplanuj ją wcześniej. Mniej więcej wyznacz sobie miejsca, które chcesz odwiedzić i zobaczyć, a na pewno w praktyce realizacja Twoich zamierzeń będzie sprawniejsza i efektywniejsza. Zarówno w planowaniu, jak i w trakcie podróży ogromnym wsparciem okaże się nawigacja GPS, która pewnie prowadzi Cię do celu.

Ubezpieczenia

Przed wyjazdem sprawdź, czy masz ważne OC. Jeśli zauważysz, że niedługo polisa wygasa, odnów ją lub kup nową najpóźniej dzień przed wygaśnięciem. Znajdź najlepszą ofertę ubezpieczenia OC w Internecie lub u agenta i nie przepłacaj. Obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej nie zagwarantuje Ci jednak odpowiedniej ochrony – jeżeli chcesz na nią liczyć, dodatkowo powinieneś posiadać zarówno autocasco, jak i assistance. Dopiero wówczas możesz całkowicie spokojnie wyruszać w zimową podróż, mając pewność, że jesteś do niej właściwie przygotowany i nic Cię nie zaskoczy w jej trakcie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]