Zdobyli szlify podoficerskie. Czas na dowodzenie

0

Zdobycie podoficerskich szlifów to często pierwszy krok w dowódczej karierze. Tego niełatwego wyzwania podjęło się ponad 20 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy przeszli kolejną edycję kursu podoficerskiego SONDA. Przyszli kaprale ukończyli pętlę taktyczną – test, który sprawdzał nabyte przez nich umiejętności.

Kurs obejmował szereg zagadnień takich jak m.in. strzelectwo, taktyka, łączność i medycyna pola walki. Było to przede wszystkim szlifowanie umiejętności uzyskanych podczas dotychczasowej służby i przygotowanie do szkolenia podległych sobie żołnierzy.

Trzynasta edycja kursu, skierowana była do żołnierzy, którzy oprócz tego, że spełniają jeden z podstawowych warunków, czyli w WOT są od co najmniej roku, widzą w sobie predyspozycje do tego, by być dowódcami drużyn. W czasie kursu mieli okazję przekonać się, czy posiadają predyspozycje. Każdy z nich miał możliwość sprawdzić, czy droga którą obrali jest tą, w której się sprawdzą i będą potrafili w przyszłości odpowiadać za swoich kolegów, siebie, a to co jest najważniejsze dowodzić nimi oraz kierować – wyjaśnia instruktor kursu plut. Kamila.

Po promocji na pierwszy stopień podoficerski żołnierze obejmą stanowiska w pięciu batalionach 4W-MBOT – w Braniewie, Morągu, Olsztynie, Giżycku i Ełku. Czekają ich wyzwania związane przede wszystkim ze szkoleniem żołnierzy. Wielu spośród nowych podoficerów obejmie funkcje dowódców sekcji.

Jestem dumny z ukończenia kursu, ale mam także świadomość, że oznacza to wyzwanie i wielką odpowiedzialność. Uważam, że dzięki kursowi i dotychczasowemu doświadczeniu w Wojskach Obrony Terytorialnej jestem dobrze przygotowany, by być dla moich żołnierzy liderem – mówi st. szer. Kamil.

4W-MBOT w tym roku wykształciła blisko 60 nowych podoficerów. Warunki przystąpienia do kursu SONDA to m.in. wykształcenie średnie i bardzo dobra ocena z ostatniej opinii służbowej.

To niezwykle ważny etap w mojej wojskowej karierze. Dzięki uzyskaniu stopnia kaprala otwierają się przede mną nowe możliwości, które chcę wykorzystać jak najlepiej. Teraz czekam na uroczystą promocję, po której czeka mnie wytężona praca – dodaje szer. Agnieszka.

Kursy SONDA to tylko część działalności szkoleniowej warmińsko-mazurskich terytorialsów. Jej bardzo ważnym elementem są także szkolenia podstawowe, tzw. „szesnastki”. Ostatnia tegoroczna przysięga nowych żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie, odbyła się w Braniewie. Do szeregów Wojska Polskiego dołączyło wówczas prawie 100 mieszkańców regionu. Liczba żołnierzy rośnie także dzięki szkoleniom wyrównawczym, przeznaczonym dla osób, które złożyły wcześniej przysięgę wojskową. Łącznie w 2023 r. 4W-MBOT zyskała ponad 1200 żołnierzy.

Kurs podoficerski SONDA jest naturalnym krokiem w rozwoju i profesjonalizacji żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Swoją nazwą nawiązuje do szkolenia dla niższych dowódców organizowanego przez Armię Krajową podczas II wojny światowej. Sprawne i kompetentne dowodzenie stanowi fundament skuteczności poddziałów. Kolejnym etapem rozwoju żołnierzy WOT jest kurs oficerski AGRYKOLA, którego nazwa również pochodzi od konspiracyjnego szkolenia AK.

(Zespół prasowy 4W-MBOT)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze