Zaproszenie na Święto 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej

0

Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w obchodach Święta 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

5 Giżycka Brygada Zmechanizowana powstała 22 lata temu, w 1994 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 lipca 1995 roku przejęła nazwę wyróżniającą ”Giżycka”, imię „Zawiszy Czarnego” i dziedzictwo pułków istniejących w dwudziestoleciu międzywojennym oraz 2 Pułku Zmechanizowanego, w którego miejsce powstała nasza brygada.

Święto swoje obchodzi 15 lipca – w dniu historycznej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Ustanowienie święta w tym dniu jest wyrazem kultywowania tradycji grunwaldzkich oraz symbolem udziału w bitwie patrona brygady – Zawiszy Czarnego z Garbowa.

Dziś 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana należy do największych brygad w Wojsku Polskim, rozmieszczona jest w czterech kompleksach koszarowych Giżycka i Orzysza oraz na terenie dwóch powiatów giżyckiego i piskiego.

Usytuowanie brygady w pobliżu poligonu daje jej praktyczne możliwości szkoleniowe, dlatego też każdego roku, dzięki umiejętnemu planowaniu każdy pododdział brygady doskonali swe umiejętności w wykonywaniu zadań w warunkach poligonowych.

Ponadto żołnierze 15 GBZ realizują szkolenia w ramach ćwiczeń międzynarodowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Tylko w 2015 roku były to Saber Strike czy też Panzer Detachment. W tym roku uczestniczyliśmy już w ćwiczeniu Hunter na Litwie oraz największym od lat wspólnych ćwiczeniach państw NATO Anakonda – 16.

Symbolem 15 Brygady stają się tradycje dzięki aktywności dowódców oraz zrozumieniu zagadnienia – jak ważne jest przypominanie, kultywowanie i dziedziczenie tradycji. Żołnierze regularnie spotykają się kombatantami, dni świąt pułków stały się dniami świąt batalionów, dywizjonów, samodzielnych kompanii, pododdziały posiadają wyróżniające oznaczenia nierozerwalnie związane z tradycjami, w tym proporce w barwach pułków. Na tej kanwie dowódcy budują postawę żołnierza dumnego ze służby w 15 GBZ.

Zawiszacy są gotowi do wykonywania zadań zawsze i w każdych warunkach. Dowodzą tego realizowane przedsięwzięcia szkoleniowe i wykonywane zadania.

SEMPER PARATUS!

Serdecznie zapraszamy do świętowania. Ruszamy już 13 lipca.

bz1

bz

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze