Zapadł wyrok wobec oskarżonego o zabójstwo matki. Do tragedii doszło w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Giżycku

0

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 13 maja 2022 r. skazał na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności Piotra B. oskarżonego m.in. o zabójstwo matki. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

Do zabójstwa Barbary B. miało dojść w dniu 3 sierpnia 2021 r. w jej mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Giżycku.

Według ustaleń prokuratora Barbara B. mieszkała tam tylko razem z synem Piotrem B. Wcześniej mieszkał z nimi także Kamil B. – drugi syn Barbary B. i młodszy brat Piotra. Niestety, chłopak w wyniku pobicia zmarł w 2013 r. To zdarzenie miało odcisnąć piętno zarówno na matce, jak i starszym synu. Oboje zaczęli nadużywać alkoholu, przy czym Piotr B. po wypiciu stawał się agresywny, wszczynał w domu awantury oraz stosował wobec matki przemoc psychiczną i fizyczną. Feralnej nocy z 3 na 4 sierpnia 2021 r. pokrzywdzona i jej syn znajdowali się pod wpływem alkoholu. W domu byli sami. Oskarżony miał wówczas najpierw pobić Barbarę B., uderzając ją pięściami i nogami po całym ciele, a następnie udusić własnymi rękoma – informuje Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.

Zdaniem śledczych oskarżony po dokonaniu zabójstwa poszedł spać, a następnego dnia nie poinformował organów ścigania o śmierci matki. Zamiast tego owinął ciało kobiety w folię malarską, po czym umieścił je w wannie i przykrył stertą rzeczy, znieważając tym samym jej zwłoki.

W dniu 7 sierpnia 2021 r. policja otrzymała telefoniczne zawiadomienie, że w łazience w jednym z mieszkań w Giżycku mogą znajdować się zwłoki kobiety zabitej przez syna. Funkcjonariusze udali się pod wskazany adres, gdzie w wannie znaleźli ciało Barbary B. Jeszcze tego samego dnia policjanci zadecydowali o zatrzymaniu Piotra B.

Proces Piotra B. toczył się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Oskarżony wyjaśniał przed sądem, że kiedy rankiem obudził się jego matka już nie żyła. Mężczyzna twierdził, że nie zna przyczyny jej śmierci, bo w ogóle nie pamięta, co wydarzyło się poprzedniego wieczoru. Piotr B. zaprzeczył też, że znęcał się fizycznie nad matką – dodaje Sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski. 

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 13 maja 2022 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Piotra B. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności.

Sąd Okręgowy nie miał żadnych wątpliwości, że Piotr B. dopuścił się zarzucanych mu czynów, o czym świadczą przede wszystkim zeznania świadków. Natomiast wyjaśnienia oskarżonego, w których nie przyznaje się on do winy, w ocenie Sądu, mają na celu jedynie uniknięcie odpowiedzialności karnej i dlatego nie zasługują one na uwzględnienie – wyjaśnia Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd orzekając o karze 15 lat pozbawienia wolności miał na uwadze, że oskarżony w chwili zdarzenia był pod wpływem alkoholu i działał z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia matki, czyli osoby najbliższej, której powinien okazywać największy szacunek. Z kolei za istotną okoliczność łagodzącą Sąd uznał dotychczasową niekaralność oskarżonego.

(źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze