Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku łodzi motorowej na jeziorze Tałty

6

Sąd Rejonowy w Mrągowie skazał na karę 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności Piotra O. oskarżonego o spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wyniku tego zdarzenia zginęło dziecko.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec czerwca br. przesłała do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi O., któremu zarzucono między innymi umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodowanie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty.

Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie.

Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci. W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia. Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.

Ponadto, Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat – informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak.

Proces Piotra O. rozpoczął się w dniu 9 października 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Mrągowie.

Oskarżony w pierwszym dniu procesu przyznał, że w dniu 18 czerwca 2022 r. nie zastosował się do orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i kierował motorówką, nie mając do tego wymaganych uprawnień motorowodnych. Jednakże oskarżony nie przyznał się do tego, że umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodował wypadek. Piotr O. następnie złożył wyjaśnienia – dodaje sędzia Barczak. 

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 29 grudnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Mrągowie uznał Piotra O. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w łącznym wymiarze 15 lat. Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przez wpłacenie kwot po 20 tys. zł na rzecz obojga rodziców dziewczynki, która zginęła w wyniku wypadku łodzi.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

(Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Piecuch

A kiedy wyrok sprawcy smiertelnego postrzelenia przez Mateusza C i pomocnicy w tym Anny D. jeszcze sa na chorobowym ?

m.k.

Doprawdy, żenująca kara. Myślę że kara więzienia należy się również „biznesmenowi” co te łódki wypożycza byle komu

Heniek

Ja bym jeszcze dojechał tych co wybudowali tą łódź żeby nie oni nie było by co wynająć

mieszkaniec

Heniek ,TY analfabeto po podstawówce .

Miglanc

Czuj czacze sandale z prowincji.

nikt

o z warszafki się odezwał