Zamordował matkę. Sąd zdecydował, że nie trafi do więzienia

0

Sąd Okręgowy w Olsztynie umorzył postępowanie karne przeciwko Krzysztofowi C. podejrzanemu o zabójstwo matki. Sąd podjął taką decyzję z uwagi na niepoczytalność mężczyzny.

Do zdarzenia miało dojść 20 listopada 2021 r. w jednej z miejscowości na terenie powiatu giżyckiego. Według ustaleń prokuratora podejrzany dopuścił się zbrodni w ten sposób, że po wcześniejszym wyłączeniu prądu zasilającego koncentrator tlenowy, z którego korzystała kobieta, zadał jej kilkadziesiąt ciosów nożem. Pokrzywdzona w wyniku ran zadanych nożem zginęła na miejscu. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zarzuciła Krzysztofowi C. dokonanie zabójstwa własnej matki.

W trakcie postępowania przygotowawczego Krzysztof C. został poddany badaniu przez powołanych do sprawy biegłych lekarzy z zakresu psychiatrii i psychologii. W wydanej opinii biegli specjaliści stwierdzili, że podejrzany w czasie popełnienia zarzucanego czynu miał całkowicie zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem – informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak.

W związku z powyższym Prokuratura Okręgowa w Gdańsku w dniu 11 stycznia 2023 r. skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie wniosek o umorzenie postępowania karnego przeciwko Krzysztofowi C. z uwagi na niepoczytalność podejrzanego w chwili czynu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie na rozprawie w dniu 14 marca 2023 r. rozpoznał sprawę Krzysztofa C. i jeszcze tego samego dnia wydał postanowienie o umorzeniu prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.

Sąd ustalił, że Krzysztof C. w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu miał zniesioną zdolność rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem – dodaje sędzia Barczak. 

Tym samym postanowieniem Sąd orzekł środek zabezpieczający w postaci pobytu Krzysztofa C. w zakładzie psychiatrycznym.

Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Postanowienie jest nieprawomocne.

(Źródło: Sąd Okręgowy w Olsztynie) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze