Zamiast dużych zysków mieszkanka powiatu straciła ponad 16 tys. złotych

4

Zaczęło się od kliknięcia w komunikat z wizerunkiem znanej osoby. Mieszkanka powiatu giżyckiego skuszona ofertą szybkiego zarobku nie przypuszczała, że właśnie wpadła w sidła oszustów. 

We wtorek (17 października) policjanci z Giżycka przyjęli kolejne zawiadomienie dotyczące oszustwa internetowego.

Mieszkanka powiatu giżyckiego na jednej ze stron internetowych zauważyła komunikat z wizerunkiem znanej osoby, która promowała zarobienie szybkich pieniędzy w kwocie 12 tysięcy złotych. Było trzeba tylko kliknąć w podany niżej link, co kobieta uczyniła. Po chwili zadzwonił do niej mężczyzna „oszust”, który poprosił o dokonanie wstępnej wpłaty w kwocie 1 tys. złotych w celu dalszego ubiegania się o wygraną.

Następnego dnia zadzwonił do kobiety kolejny mężczyzna „oszust”, który miał kontynuować dalszą transakcję „wygranej”. Rozmówca poprosił kobietę o podanie loginu i hasła do konta bankowego, co też kobieta uczyniła. Przekazała również dane  dowodu osobistego – serię i numer.

Po przekazaniu tych danych mężczyzna się rozłączył, to wzbudziło w kobiecie niepokój. Kiedy sprawdziła stan swojego konta bankowego, okazało się, że zostały wykonane trzy transakcje BLIK na łączną kwotę ponad 16 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie policjanci z Giżycka przyjęli kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych. Dotyczyły one m.in. oszustw metodą „na policjanta”, „na wnuczka”, „na wypadek”, „na pracownika banku”, a także oszustwa związane z zakupami online. Oszustwa internetowe ewoluują i mogą się znacznie różnić od siebie – hakerzy wymyślają wciąż nowe sposoby, aby wykorzystać niewiedzę, nieświadomość lub naiwność użytkowników, by wzbogacić się ich kosztem. Większość oszustw internetowych ma podobne zakończenie: ofiary tracą pieniądze, reputację lub dużo czasu, aby odkręcić skutki działania oszusta.

Policjanci ponownie apelują! Uwaga na oszustów!

(KPP Giżycko)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Westt

Na cmentarzu przy 1 maja już kradną kwiaty z grobów, podmieniają lub kradną baterie w zniczach elektronicznych! Że łapy im nie uschną. Bezczelność.

Kris

Co trzeba mieć w głowie żeby podać login i hasło i dane z dowodu. Bezmyślność ludzka nie zna granic.

Szef

Prawda. Nawet nie wiadomo jak to określić

Westt

Nauka na przyszłość!