Zakończył się remont stopnia wodnego w Karwiku

0
fot. Wody Polskie

Śluza i jaz w Karwiku zlokalizowane są na żeglownym Kanale Jeglińskim, na szlaku głównym Pisz – Wegorzewo, ok. 600 m przed wylotem tego kanału na jezioro Seksty. Wybudowane w połowie XIX wieku obiekty pozwalają na połączenie Pisza z systemem Wielkich Jezior Mazurskich.

Stopień wodny w Karwiku wraz z jazem w Kwiku stanowią główne budowle piętrzące decydujące o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Umożliwiają zrzut roztopowych wód wiosennych poprzez rzekę Pisę w kierunku rzeki Narew, przez co stabilizują stosunki wodne w regionie i zapobiegają lokalnym podtopieniom na terenie oddziaływania Wielkich Jezior Mazurskich.

Obie budowle hydrotechniczne od lat nie przechodziły poważniejszych remontów dlatego też ta inwestycja, której głównym celem była poprawa stanu technicznego obiektów a tym samym bezpieczeństwa na drodze wodnej Pisz – Węgorzewo, była niezbędna.

Zakres prac remontowych śluzy Karwik obejmował miedzy innymi wymianę wrót śluzy, mechanizmów napędowych, sygnalizatorów wraz z montażem świetlnej tablicy informacyjnej i nagłośnieniem, wymianę urządzeń napędowych oraz barierek ze stali nierdzewnej a także odbojnic w komorze śluzy. Modernizacji poddano górną i dolną głowę śluzy, skarpy komory śluzy oraz schody i oszczepy na ściankach szczelnych. Remont objął także sterówkę śluzy i budynek magazynowy. Zarówno w awanportach dolnym i górnym jak i w komorze śluzy wykonano odmulenie dna – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. 

fot. Wody Polskie

W przypadku jazu w Karwiku, który razem ze śluzą tworzy stopień wodny pełniący funkcje retencyjno – przeciwpowodziowe oraz transportowe, wyremontowano między innymi przyczółki jazu, filara i progu, stalową kładkę, ubezpieczenia skarpowe oraz schody a także mechanizmy regulacyjne zasuw.

Remont śluzy i jazu w Karwiku realizowany był w ramach projektu: Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap III, na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 13 mln zł.

fot. Wody Polskie

Zamknięta przez cały ubiegłoroczny sezon żeglugowy Śluza Karwik, w nadchodzącym sezonie służyć będzie wodniakom, zapewniając im komfort i bezpieczeństwo śluzowania w trakcie pokonywania różnicy piętrzenia między jeziorem Roś i Seksty.

Natomiast wszystkie inwestycje, które do tej pory Wody Polskie przeprowadziły na Mazurach, przyczynią się z pewnością do zwiększenia atrakcyjności regionu i jego rozwoju społeczno – gospodarczego.

(Źródło, fot.: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze