Zakończył się remont Kanału Łuczańskiego

3
fot. Piotr Tomasz Suchta

Dobiegł końca remont Kanału Łuczańskiego. Inwestycja realizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie to jeden z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka”. 

Kanał Łuczański to droga wodna szlaku głównego Pisz – Węgorzewo, łącząca jezioro Niegocin z jeziorem Kisajno. Mierzący nieco ponad 2 km Kanał Łuczański jest trzecim pod względem długości kanałem mazurskim, ustępuje w tym zakresie jedynie Kanałowi Szymońskiemu i Jeglińskiemu.

Podczas prowadzonych prac remontowych na Kanale Łuczańskim wykonano nowe umocnienia brzegowe, a na odcinkach cumowniczych zainstalowano odbojnice gumowe i polery cumownicze. Po obu brzegach kanału zamontowano nowe drabinki, powstały też nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Z dna kanału usunięto naniesiony materiał rzeczny, dzięki czemu droga wodna została pogłębiona. Zainstalowano również maszty nawigacyjne oraz tablice informacyjne wraz z oświetleniem, a także oprawy oświetleniowe w oczepach żelbetowych – informują Wody Polskie. 

Całkowity koszt remontu Kanału Łuczańskiego wyniósł ponad 69 mln zł. Prace realizowano na podstawie umowy partnerskiej pomiędzy beneficjentem projektu Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie przy dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020.

Dzięki prowadzonym inwestycjom zwiększamy bezpieczeństwo i komfort użytkowników mazurskich dróg wodnych. Do tej pory w wyniku współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, mazurskimi samorządami oraz wsparciu środków finansowych z Unii Europejskiej, wyremontowaliśmy już Kanał Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra, a także Kanał Mioduński, Szymoński i Węgorzewski. Wybudowana została Śluza Guzianka II – przekazuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Dobiegają końca prace modernizacyjne jazu i śluzy w Karwiku na Kanale Jeglińskim oraz Śluzy Guzianka I w Rucianem – Nidzie. W tym roku zakończą się również prace budowlane zaplecza technicznego PGW WP do obsługi szlaków żeglugowych w Giżycku i Mikołajkach. Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 mln zł, natomiast dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 mln zł!

Inwestycje na mazurskich szlakach żeglugowych były niezbędne ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego. Ograniczona była też drożność niektórych odcinków kanałów i jezior spowodowanych złym stanem technicznym urządzeń i budowli inżynierskich (śluzy, mostów, kładek itp.). 

(Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
mała czarna z kosą

A to jednak ta wredna Unia w większości wyłożyła kasę na remont.

mieszkaniec

poler nie polder kto wypisuje takie bzdury gimnazjalne

Paweł Tomczyk

Poldery cumownicze?!!! – Kto jak kto, ale Wody Polskie powinny chyba wiedzieć, że polder to depresyjny teren nadmorski, sztucznie osuszony i chroniony groblami w przed zalaniem, natomiast do cumowania służy poler.