Kanał Grunwaldzki (fot. Wody Polskie)

Zakończył się remont Kanału Grunwaldzkiego łączącego jeziora Tałtowisko i Kotek na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To jeden z pięciu kanałów na drodze wodnej od Giżycka do Mikołajek modernizowanych przez Wody Polskie. 

– Zapraszamy wszystkich na Mazury, tutaj, gdzie tyle lat nie remontowano i nie inwestowano w szlaki wodne. Cieszę się, że to Wody Polskie realizują tak ważne dla nas zadania, nie tylko pod kątem gospodarki wodnej, ale przede wszystkim turystyki. To przecież Mazury są sercem turystyki wodnej. Chciałbym podziękować wszystkim, dzięki którym kolejne inwestycje są realizowane. Chcemy, by wkrótce możliwa była podróż szlakiem wodnym z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie – powiedział Wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Wspólnie zmieniamy oblicze Mazur. W tej chwili odebraliśmy Kanał Grunwaldzki. W tym roku być może uda nam się odebrać Kanał Tałcki. Na kanały łączące Mikołajki z Giżyckiem przeznaczamy 150 mln zł, a w sumie na Mazurach inwestujemy 300 mln zł. I robimy to dzięki wspaniałej współpracy, za którą dziękuję – podkreślił Przemysław Daca, Prezes PGW Wody Polskie.

Niespełna półkilometrowym kanał (0,47km) przeszedł kompleksową przebudowę. Powstały także 4 przejścia dla zwierząt w postaci opasek z kiszek faszynowych, umocniono i pogłębiono dno kanału dla uzyskania wymaganej głębokości 1,6 m oraz udrożniono wloty. Inwestycja była niezbędna ze względu na silną degradację i zły stan techniczny ubezpieczeń brzegowych kanałów łączących jeziora oraz fragmentów nabrzeży jezior służących obsłudze ruchu żeglugowego.

Kanał Grunwaldzki jest pierwszym z 4 modernizowanych kanałów na szlaku od Giżycka do Mikołajek, na którym remont został zakończony. Roboty wciąż trwają na kanałach Tałckim, Mioduńskim i Szymońskim.

Na Kanale Tałckim zakończyły się prace rozbiórkowe i pogrążanie ścianek szczelnych. Na bieżąco wykonywane są roboty związane z wykonaniem oczepu. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 55%.

Na Kanale Mioduńskim dobiegły końca prace rozbiórkowe i pogrążanie ścianek szczelnych. Kontynuowane jest wykonanie drenażu oraz roboty związane z wykonaniem oczepu. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 60%.

Na Kanale Szymońskim trwają rozbiórki istniejącego ubezpieczenia oraz pogrążane są kolejno ścianki szczelne. Rozpoczęto także wykonanie drenażu oraz oczepu. Zaawansowanie rzeczowe wynosi około 15%.

W ostatnim kwartale tego roku ogłoszony zostanie przetarg na remont piątego Kanału – Łuczańskiego w Giżycku.

Łączny koszt remontu pięciu kanałów to ponad 150 milionów złotych, z czego dofinansowanie ze środków UE to  98 mln zł, wkład własny Wód Polskich 48 mln zł, a z budżetu państwa 17,5 mln zł.   

Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz,

rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tadd

Bardzo fajnie. A może ktoś pomyśli o pogłębieniu szlaku wodnego Sapiny ? By tak jak kiedyś dało się jachtem dotrzeć na Gołdopiwo ?