Zagrożenie radiacyjne w jeziorze Kisajno! Ćwiczenia „PATROL-21”

0

16 listopada 2021 roku ok. godziny 10:00 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Giżycku otrzymał zgłoszenie o obecności w jeziorze Kisajno pojemników na których powierzchni znajdowały się oznaczenia substancji promieniotwórczej.

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie udały się zastępy pożarnicze giżyckiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, które w wyniku rozpoznania potwierdziły informację zgłaszającego zdarzenie. Działania sił i środków Państwowej Straży Pożarnej były elementem ćwiczeń Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem „PATROL-21”.

Charakter zdarzenia wymagał współpracy giżyckiej i olsztyńskiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Istotnym elementem realizacji ćwiczenia było również doskonalenie zasad współpracy z organami samorządu terytorialnego w zakresie przekazywania informacji o zagrożeniu radiacyjnym jak również z instytucjami właściwymi do reagowania w tego typu zdarzeniach.

Na miejscu zdarzenia współpracę grup specjalistycznych i specjalistów z zakresu radiacji koordynował Komendant Powiatowy PSP w Giżycku bryg. Tomasz Siemieniuk. W ramach ćwiczenia do zadań ratowników straży pożarnej należało potwierdzenie obecności zbiorników i ich dokładnej lokalizacji co zostało zrealizowane za pomocą urządzeń sonarowych. Odczytanie oznaczenia niebezpiecznego materiału było możliwe dzięki wprowadzeniu do działań robota do prac podwodnych wyposażonego w kamerę.

Kolejnym etapem działań było potwierdzenie obecności i intensywności zagrożenia radiacyjnego  materiału znajdującego się pod powierzchnią wody oraz wydobycie zatopionych beczek.

Po wydobyciu pojemników ratownicy grupy chemicznej doskonalili zasady i metody przeprowadzenia dekontaminacji ratowników i sprzętu oraz zabezpieczenia niebezpiecznego materiału.

Ćwiczenia przebiegały pod nadzorem przedstawicieli Komendy Głównej PSP, Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

(źródło: KP PSP Giżycko, tekst: st. kpt. Pupek Mateusz)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze