Za oknami wiosna, a na akwenach zima. Pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie

0

W kalendarzu wiosna, a na akwenach zima. Tak w skrócie można opisać sytuację panującą na zbiornikach wodnych w naszym regionie. Niech przestrogą dla nas będzie zdarzenie z województwa zachodniopomorskiego. Niedaleko domu w niewielkim stawie odnaleziono ciała 2 chłopców.

W kalendarzu wiosna, a na wielu akwenach w naszym regionie zima. Lód w tej chwili jest zdradliwy, cienki i może  przysporzyć wielu przykrych sytuacji. To co dla niektórych wydaje się bagatelne, dla innych niestety kończy się tragicznie. Mowa tu o sytuacjach, w których wędkarze lub ludzie chcący skrócić sobie drogę, bezmyślnie wchodzą na zamarznięte tafle jezior lub rzek.

Niech przestrogą będzie dla nas zdarzenie z województwa zachodniopomorskiego. Wczoraj (26.03.18 r.) tuż przed godz. 22:00 policjanci z powiatu białogardzkiego otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch małoletnich chłopców. Z relacji rodziny wynikało, że 10 i 12 latek byli widziani ostatni raz około godz. 18:00 i od tamtej pory nie kontaktowali się z bliskimi. Kiedy poszukiwania rodzin małoletnich nie przyniosły efektu poproszono o pomoc policjantów.

Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do działania, na miejsce poszukiwań wysłany też został przewodnik z psem służbowym. Wszyscy sprawdzali przyległe tereny i ustalali miejsca, gdzie chłopcy mogliby przebywać.

Po około 2 godzinach od zgłoszenia służby odnalazły ciała obu chłopców. Funkcjonariusze Straży Pożarnej wyłowili je z jednego ze stawów. Akwen znajdował się w niedaleko domów małoletnich. Pomimo zaangażowania służb poszukiwania zakończyły się tragicznie.

Pamiętajmy, że lód jest zdradliwy, a jego grubość i wytrzymałość może być myląca!

Gdy lód się załamie, należy pamiętać, aby:

– zachować spokój,
– unikać gwałtownych ruchów,
– za wszelką cenę starać się nie wpłynąć pod lód,
– rozłożyć szeroko ręce, aby zwiększyć kontakt z pokrywą lodową,
– starać się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach,
– w lodowatej wodzie człowiek może przebywać jedynie kilka minut, dłuższa kąpiel grozi nadmiernym wychłodzeniem,
– po wydostaniu się na powierzchnię lodu, należy poruszać się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, w celu zmniejszenia nacisku na lód,
– starać się wezwać pomoc

Kiedy zauważymy osobę tonącą, należy pamiętać, aby:

Dzwonimy do straży pożarnej na 998 lub na numer alarmowy 112. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź możemy spróbować podczołgać się na odległość rzutu i postarać się podać poszkodowanemu drugi koniec.

DBAJMY O NASZE BEZPIECZEŃSTWO!!!

KWP Olsztyn kw

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze