Las Miejski w Gajewie koło Giżycka (fot. Piotr Suchta)

W Lesie Miejskim w Gajewie koło Giżycka wycięte zostaną łącznie 33 drzewa. 

W lipcu br. na terenie uroczyska zaobserwowano proces gwałtownego zamierania pojedynczych modrzewi. Ustalono, że sprawcą zamierania jest kornik modrzewiowiec (Ips cembrae) – czytamy w komunikacie Nadleśnictwa Giżycko 

Żerujący kornik modrzwiowiec (fot. Nadleśnictwo Giżycko)

Nadleśnictwo Giżycko wystąpiło z wnioskiem do Zespołu Ochrony Lasu w Olsztynie z prośbą o ocenę zagrożenia sanitarnego drzewostanów i wskazanie sposobu postępowania.

W efekcie lustracji terenowej ZOL w Olszynie, zalecił Nadleśnictwu Giżycko usuwanie i wywóz drzew zasiedlonych poza strefę zagrożenia jako jedyną skuteczną metodę ograniczenia występowania kornika modrzewiowca i ograniczenie ryzyka nagłego zamierania kolejnych drzew, szczególnie tych najcenniejszych modrzewi wytypowanych do objęcia ochroną jako pomniki przyrody – przekazują leśnicy 

W związku w powyższym, Nadleśnictwo Giżycko informuje, iż począwszy od dnia 10.08.2021 r. przystępuje do sukcesywnego usuwania zasiedlonych przez kornika modrzewi.

Na obecną chwilę, modrzewie zasiedlone przez kornika stwierdzono w następujących lokalizacjach, oddziały:

  • 18f – 11 sztuk,
  • 18c – 2 sztuki,
  • 20k – 13 sztuk,
  • 21a – 5 sztuk,
  • 21c – 2 sztuki.

O konieczności usunięcia drzew, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Nadleśnictwo Giżycko poinformowało Starostwo Powiatowe w Giżycku, Urząd Gminy Giżycko oraz Urząd Miasta Giżycko.

Źródło: Nadleśnictwo Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Adrian Grzegorz
WEyyyt

a niech tną pod pozorem choroby i tak już całe Mazury są wycięte…

gajowy

A zauważyłeś ile sądzą nowych drzew?

Lelele

No właśnie nie zauważyłam. Mogłabym wymieniać dużo meisjc, ale szkoda słów na ta wycinkę, która ma miejsce w całej Polsce.