Wyruszasz w daleką podróż? Zadbaj o te rzeczy

0

Podróż samochodem to jedna z najwygodniejszych form podróżowania. Niezależność, szybkość dojazdu i możliwość dowolnego modyfikowania trasy — to jedne z najważniejszych zalet, które sprawiają, że tak wiele osób decyduje się na ten sposób przemieszczania się. Jeśli wyruszasz w daleką podróż samochodem, upewnij się, że zadbałeś o poniższe rzeczy.

Wyśpij się

Przejazd samochodem może okazać się męczący — w szczególności, gdy trasa jest długa, a jej większą część pokonujemy jednostajną prędkością. Utrzymanie stałego skupienia w takich warunkach jest heroicznym wyczynem, ale nie niemożliwym. Na pewno nie pomoże w tym niewyspany organizm, mający problemy z koncentracją, proszący o chociaż krótką chwilę drzemki.

Kierowcy często wspomagają się napojami energetyzującymi lub innymi suplementami, które mają na celu pomóc im w przejechaniu trasy. Ich zbawienne działanie jest bardzo krótkie, a organizm bardzo szybko wyrabia na nie tolerancję, przez co do osiągnięcia odpowiedniego “kopa” trzeba ich spożyć odpowiednio więcej.

Ze względu na substancje aktywne w takich napojach (kofeina, cukier), duże spożycie produktów energetyzujących jest na dłuższą metę bardzo niezdrowe i należy tego unikać. Zamiast tego, dużo rozsądniej jest poświęcić na sen tyle czasu, ile będzie potrzebować tego organizm.

Wybierz odpowiednią porę na podróż

Podróż w ciągu dnia może wydawać się najbardziej komfortowa — i dużo kierowców wyznaje tę zasadę. Z tego powodu w takich godzinach możesz spodziewać się dużego ruchu. Dużo rozsądniej jest wyruszać w godzinach wczesnoporannych lub późną nocą. Ta rada odnosi się do wszystkich kierowców, ale w szczególności do rodziców rozbrykanych maluchów, które dzień będą wolały spożytkować na zabawie, niż na siedzeniu przez kilka godzin w samochodzie.

Zadbaj o samochód

Stan techniczny samochodu to priorytet w przypadku dłuższych tras. W najbliższej okolicy można skorzystać z usług znajomego mechanika, jednak będąc poza obszarem zamieszkania nie jest to takie łatwe. Z tego powodu należy zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek awarii na trasie.


Nie wszystko da się zauważyć — niektóre usterki mogą umknąć nawet doświadczonemu mechanikowi. Warto pamiętać, że w przypadku awarii pomoc drogowa na S3 może stanowić nieocenione wsparcie. Mimo wszystko, nie należy bagatelizować żadnej usterki i warto sprawić, aby samochód przed wyruszeniem w podróż był możliwie zadbany.

Przygotuj listę niezbędnych kontaktów

Na drodze należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nawet jeśli jesteś wypoczęty, a Twój samochód jest sprawny, inni kierowcy nie zawsze podchodzą do tematu podróży z należytą powagą. Jeśli zdarzy się, że inny kierowca spowoduje kolizję lub wypadek, powinieneś móc zareagować możliwie szybko.

W tym pomoże Ci zapisanie numeru na pomoc drogowa Gorzów Wlkp. Zamiast koncentrować się na szukaniu pomocy, będziesz mógł od razu zadzwonić i skontaktować się z osobami, które udzielą wsparcia o każdej porze dnia i nocy. Laweta Gorzów przyda się wtedy, gdy Twój samochód nie będzie nadawać się do dalszej podróży.