Kanał w Pięknej Górze/ fot. Piotr Suchta

We wtorek (07.09) Robert Chciuk – zastępca prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Oskar Kielczyk – właściciel firmy „Hydrobud Kielczyk Sp. J.” podpisali umowę na remont kanału Piękna Góra na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Kanał Piękna Góra łączy jezioro Tajty z jeziorem Kisajno. Obecne ubezpieczenie brzegowe typu palowo – faszynowego jest w złym stanie technicznym.

Przebudowa obejmie 140 m umocnień kanału wraz z małą korektą główki wyjściowej na jez. Kisajno, udrożnienie kanału do głębokości 1,6 m, a także udrożnienie 50 m odcinka zatoki jez. Tajty przed kanałem.

Remont pozwoli na poprawę bezpieczeństwa żeglugi na szlaku Bocznym jez. Kisajno – jez. Niegocin a także zapewni właściwe parametry klasy drogi wodnej (I A). Zastosowana technologia ścianek szczelnych stalowych zwieńczonych oczepem żelbetowym pozwoli na długotrwałe i bezobsługowe jego użytkowanie w przyszłości – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku

Koszt remontu kanału Piękna Góra to blisko 3 miliony złotych (2 808 547,99 zł). Prace potrwają do marca przyszłego roku.

– Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na remont śluzy Guzianka I i śluzy Karwik oraz rozpoczęcie robót budowlanych na kanale Węgorzewskim i rzece Węgorapie – dodaje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz

Obecnie trwają remonty kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Szymońskiego na szlaku od Giżycka do Mikołajek. W lipcu zakończył się natomiast remont kanału Grunwaldzkiego. Ogłoszenie postępowania przetargowego na ostatni, piąty Kanał – Łuczański, planowane jest do końca tego roku.

Przebudowa kanałów przyczyni się do poprawy drożności szlaku wodnego, a co za tym idzie do wzrostu bezpieczeństwa, a także zwiększy potencjał turystyczny regionu, z zachowaniem jego walorów środowiskowych. Koszt remontu 5 kanałów to ponad 150 milionów złotych.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze