W weekend 21 i 22 lipca w Giżycku odbyła się druga edycja Red Bull Regaty Optymistów. Kilkudziesięciu dorosłych żeglarzy przez dwa dni rywalizowało w jachtach klasy Optimist.

W tym roku w regatach wzięło udział prawie 90 uczestników.  W słonecznym Giżycku w sobotę rozegrane zostały 3 fazy eliminacji, każda z nich składała się z dwóch biegów. 10 najlepszych żeglarzy z każdej grupy przeszło do wielkiego finału, który miał miejsce w niedzielę 22 lipca.

W zawodach trzeba wykazać się umiejętnościami żeglarskimi i wiedzą na temat wiatru. Nie wystarczy to jednak, by zwyciężyć – do tego potrzebna jest też odrobina szczęścia. W małych łódkach niższa waga zawodnika również może okazać się pomocna. Dla przypomnienia – Optimist, to klasa jachtów przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Przez swój rozmiar, Optimisty są zwrotne i bardzo wywrotne, co sprawia, że emocje nie słabną od startu, aż do mety.

Finał rozegrany został w formie czterech osobnych biegów – automatycznie odrzucany był najsłabszy rezultat. W pierwszym i drugim biegu zwyciężyła Julia Stefaniak, która ostatecznie zajęła 2 miejsce. Zwyciężył Piotr Staszewski, który wygrał dwa biegi, a w jednym był drugi. Pomiędzy pierwszym i drugim miejsce różnice na mecie były minimalne. O wyniku zadecydował ostatni bieg, który w przypadku remisu ustalony był za decydujący. Trzecie miejsce zajął Grigorii Mikhalev.

,,Jestem bardzo zadowolony z regat. W zeszłym roku wygrał mój brat, więc fajnie, że udało się obronić rodzinne trofeum. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojawimy się jeszcze większą grupą. Regaty były trudne, przez panujące warunki pogodowe. Żeglowanie przy takim wietrze wymagało sporo umiejętności.” – mówił po ostatnim biegu Piotr Staszewski, zwycięzca regat

Silną grupę w tym roku stanowiły kobiety, których było aż 20. Dobrym występem w eliminacjach 8 z nich zapewniło sobie miejsce w wielkim finale. Szczególnymi umiejętnościami w sobotę popisała się Ariadna Pękalska, która z dużą przewagą nad resztą stawki zwyciężyła w obu biegach eliminacyjnych, a w finale zajęła wysokie piąte miejsce. Na czwartym miejscu uplasowała się Katarzyna Ostrowska, której zabrakło 3 punktów do podium.