Wydminy. Bieg Tropem Wilczym

0

Tropem Wilczym, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych to największy bieg pamięci w kraju. W tym roku biegi odbędą się w ponad stu lokalizacjach. Hołd Żołnierzom Wyklętym oddadzą również biegacze w Wydminach.

Historia Wydmin związana jest z osobą ppor. Kazimierza Chmielowskiego ps. Rekin. 14 lutego 1946 roku konny pluton pod jego dowództwem opanował Wydminy. Partyzanci rozstawili posterunki i wywiesili na rynku flagę z orłem w koronie. Od tego dnia Wydminy były w Wolnej Polsce.

Od lipca 2015 plac przed wydmińskim kościołem nosi nazwę Skwer Żołnierzy Wyklętych. Wcześniej na jego skraju postawiono pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych z wmurowaną tablicą dedykowaną ppor. Kazimierzowi Chmielowskiemu.

Bieg Tropem Wilczym w Wydminach odbędzie się 28 lutego. Obowiązuje limit 100 uczestników, decyduje kolejność zgłoszeń. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale, koszulki i materiały informacyjne. Początek biegu zaplanowany jest na godzinę 13:00. Wcześniej odbędą się uroczystości rocznicowe. Centralnym miejscem tego wydarzenia będzie Skwer Żołnierzy Wyklętych. Biegacze pokonają symboliczny dystans 1963m. 1963 to data śmierci ostatniego  żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka ps. „Lalek”, „Laluś”. Wydmińska trasa przebiegnie  aleją wokół części Jeziora Wydmińskiego i most garbaty, jedną z głównych atrakcji turystycznych Wydmin.  Bieg ma wymiar patriotyczny, nie będzie pomiaru czasu i klasyfikacji miejsc.

Wszystkie szczegóły dotyczące biegu można znaleźć na naszej stronie oraz na  www.fundacjadystans.pl oraz www.sucholaski.pl.tl

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze