Prokuratura Rejonowa w Giżycku skierowała do Sądu Rejonowego w Giżycku akt oskarżenia przeciwko Hubertowi T., któremu zarzucono zlecenie wycięcia 1570 drzew na działce leżącej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, w wyniku czego doszło do zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach.  

Okoliczności sprawy. 

W marcu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie dotyczące wycinki zadrzewień nawodnych w obrębie jeziora Orło, obręb Tros, gmina Ryn.

Przeprowadzona w dniu 28 marca 2022 r. kontrola na miejscu potwierdziła bardzo dużą skalę wycinki zadrzewień oraz usypanie szerokiej grobli, służącej do wywozu wyciętych drzew. Obszar, na którym była prowadzona wycinka, jak też cały obręb Tros położone są na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – przekazuje Daniel Brodowski p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

Jak ustalono w toku prowadzonego śledztwa, wycinkę drzew zlecił właściciel nieruchomości, Hubert T. W wyniku zleconych przez niego czynności wyciętych zostało łącznie 1570 drzew, zniszczeniu uległy wszystkie warstwy roślinności na działce oraz siedliska  ptaków – kani czarnej, która jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. 

Zarzuty dla właściciela działki.    

Dla Huberta T. przedstawiono zarzut, iż w okresie od marca do lipca 2022r, poprzez zlecenie jako inwestor wycięcia na działce nr 216 obręb Tros, gm. Ryn, leżącej na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich 1570 drzew w wyniku czego doszło do dewastacji wszystkich warstw biocenozy leśnej oraz siedlisk kani czarnej, podlegającej ścisłej ochronie gatunkowej, spowodował zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach,   tj. o przestępstwo z art. 181 § 1 kk. Czyn ten jest zagrożony karą  pozbawienia wolności od 3 miesięcy do  lat 5. – dodaje Daniel Brodowski p.o. rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.

W toku postępowania przygotowawczego przesłuchany w charakterze podejrzanego Hubert T.  nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.  

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
666

bratanica krótkiego naczelnika kanał wykopała i co za to dostała?

westt

A kara finansową to jaka będzie? Bo jeśli tylko odsiadka to będzie kpina.

edek

kupi łagodny wyrok. oczywiście nie odsiadkę lecz jakąś tam grzywnę…

assan

chory kraj