Wybory samorządowe przesunięte o pół roku

0

Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku, a tym samym o przesunięciu wyborów samorządowych.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, a od głosu wstrzymała się 1 osoba. Ustawa przewiduje, że kadencja: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Przesunięcia terminu wyborów samorządowych chciało Prawo i Sprawiedliwość ze względu na zbiegnięcie się ich w czasie z wyborami parlamentarnymi. Partia rządząca wskazywała na problemy organizacyjne i związane z rozliczaniem kampanii, które spowodowałoby nałożenie się terminów.

Opozycja uważa, że to polityczna strategia. Według opozycji PiS boi się porażki w wyborach lokalnych, które powinny odbyć się przed wyborem posłów i senatorów, więc zmienia kolejność.

Zgodnie z pierwotnym kalendarzem wyborczym wybory samorządowe wypadały jesienią 2023 r. w związku z tym, że w 2018 r. wydłużono kadencję samorządów z 4 do 5 lat (ostatnie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r.). Jesienią 2023 r. wypada konstytucyjny termin wyborów parlamentarnych (ostatnie odbyły się 13 października 2019 r.). Na wiosnę 2024 r. wypadają natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego (ostatnie odbyły się 26 maja 2019 r.)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze