WOT: Najpierw pętla taktyczna później przysięga

0

W najbliższą sobotę, 25 maja 80 ochotników z Warmii i Mazur wypowie słowa roty przysięgo wojskowej. Uroczystego ślubowania na sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej dokonają na terenie jednostki w Braniewie. Na szkolenie podstawowe ochotnicy z regionu stawili się prawie dwa tygodnie temu. Za sobą mają również swój pierwszy żołnierski egzamin – pętle taktyczną. Służyć będą w największej brygadzie OT.

Pętla taktyczna to kluczowy sprawdzian podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Sukces zależy od współdziałania i wzajemnego wsparcia w zespole.

Podczas pętli taktycznej żołnierze ćwiczą zarówno podstawowe umiejętności (transport skrzynki z amunicją, rozkładanie karabinka, ładowanie amunicji, korzystanie z mapy i busoli), jak też te, które przydatne im będą podczas działań w terenie (marsz ubezpieczony, zrywanie kontaktu ogniowego, udzielanie pierwszej pomocy na polu walki, czy też obrona przed bronią masowego rażenia – czyli zakładanie na czas maski przeciwgazowej i sprawdzian jej szczelności).

Wszystko to ma służyć nie tylko ocenie przygotowania żołnierzy do dalszej służby. Celem jest również zgranie poszczególnych osób w sekcji i opanowanie zadań stawianych przed żołnierzami.

Po uroczystej przysiędze ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej rozpoczną trzyletni proces szkolenia już w podległych 4W-MBOT batalionach: Ełku, Olsztynie, Giżycku, Morągu i Braniewie.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest jedną z czołowych brygad OT, co potwierdził nadany jej w ubiegłym roku Tytuł Przodującego Oddziału WP.  W jej szeregach służy około 3,5 tys. żołnierzy.

(Źródło: 4W-MBOT/DWOT)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze