Wojenne tajemnice mazurskiej osady Mamerki na antenie National Geographic Channel

3

Produkcja „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” odsłoni kolejne tajemnice potężnych obiektów wojskowych, stworzonych na rozkaz Hitlera, podczas II wojny światowej. W majowych odcinkach programu widzowie przeniosą się m.in. do Kwatery Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych w Mamerkach na Mazurach, odwiedzą pozostałości po fabryce paliw w Policach, a także przyjrzą się z bliska słynnemu bawarskiemu Orlemu Gniazdu.

 „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” – premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30
na National Geographic Channel.

Niemieccy naziści przez lata konstruowali niezwykle nowatorskie obiekty wojskowe, które miały zapewnić im hegemonię w Europie. National Geographic Channel pokaże, co pozostało z najbardziej ambitnych mega konstrukcji Hitlera. Przedstawi też życiorysy genialnych inżynierów-projektantów, stojących za każdym z tych przedsięwzięć architektonicznych, by zaraz potem poszukać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ich wynalazki dały początek technologicznej rewolucji, która na zawsze zmieniła oblicze działań wojennych.

W kolejnych sześciu odcinkach serii widzowie poznają tajemnice kryjące się za sukcesem „blitzkrieg” (wojny błyskawicznej). Z kamerą National Geographic Channel odwiedzą centrum dowodzenia tego przedsięwzięcia, ulokowane w Mamerkach, malowniczej osadzie leśnej na Mazurach. Przeniosą się także do Berghof, górskiej willi Adolfa Hitlera, położonej w Bawarii – miejsca, w którym dyktator spędził najwięcej czasu podczas II wojny światowej.

Co dziś pozostało z wzniesionych z wielkim rozmachem kompleksów bunkrów i fortyfikacji? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30 w najnowszym odcinku serii dokumentalnej „Wielkie konstrukcje III Rzeszy” na National Geographic Channel.

Opisy odcinków majowych:

Odcinek 1. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Wojna błyskawiczna” – premiera w niedzielę, 15 maja, o godz. 21:30.

Europejskie ruiny megakonstrukcji Hitlera nie pozwalają zapomnieć o taktyce wojennej zwanej wojną błyskawiczną („blitzkrieg”). Historyk, James Holland, zabierze widzów m.in. do centrum dowodzenia wojsk niemieckich na froncie wschodnim
w Mamerkach – leśnej osadzie na Mazurach -gdzie mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH). To właśnie stąd kontrolowano inwazję Niemiec na ZSRR, zwaną operacją „Barbarossa”. Stąd dowodzono działaniami w ramach wojny błyskawicznej. Holland odwiedzi również Police, gdzie mieściła się fabryka paliw produkowanych na potrzeby niemieckiej armii.

 

Odcinek 2. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Orle gniazdo” – premiera w niedzielę, 22 maja, o godz. 21:30.

Okolice Berchtesgaden. To miejsce upodobał sobie Adolf Hitler już w latach 20. XX wieku. Początkowo wynajmował tu posiadłość, lecz dzięki zyskom ze sprzedaży książki „Mein Kampf” zakupił rezydencję znaną jako Berghof.Malowniczo położona, górska kwatera Hitlera z biegiem czasu stała się częścią ogromnego, pilnie strzeżonego kompleksu Orle gniazdo. Pomysłodawcą projektu był zaufany współpracownik Hitlera, Martin Bormann, który w krótkim czasie przekształcił spokojną alpejską okolicę w nazistowską enklawę. Orle Gniazdo powstałona szczycie górskim Kehlstein isłużyło głównie jako miejsce spotkań dyplomatycznych.

Odcinek 3. „Wielkie konstrukcje III Rzeszy: Forteca na wyspie Hitlera” – premiera w niedzielę, 29 maja, o godz. 21:30.

Gdy w lipcu 1940 roku naziści przejęli kontrolę nad Wyspami Normandzkimi, Hitler zlecił budowę ciągu fortyfikacji. Co miesiąc, do wybrzeży wysp przybijały statki z 20 tysiącami ton stali i cementu na pokładzie, by spełnić żądania niemieckiego wodza. Celem Hitlera było zbudowanie zintegrowanego systemu obronnego, jakiego do tej pory nie widział świat. Szereg połączonych stanowisk strzeleckich, wież obserwacyjnych, umocnień i tuneli, miał powstać po to, by odeprzeć atak z morza lub powietrza.Hitlerowi szczególnie mocno zależało na obronie tego terytorium. Nawet wówczas, gdy w 1941 roku jego uwaga skupiła się na Rosji, nadal miał oko na to, co dzieje się w fortecy.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
gość

w Mamerkach 😉

Michal

Gdzie znajduję się ta osada Mamerki ?

gość

Z Kętrzyna jadąc na Węgorzewo,,