Wilkasy. Trema jest wszechobecna, lecz zawsze można ją okiełznać [ZDJĘCIA]

0

„Czytamy klasykę polską i światową” – pod takim hasłem odbył się XXIV Powiatowy Turniej Pięknego Czytania. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach gościł w miniony piątek aż 47 uczestników ze szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe. 3-osobowe jury pod kierownictwem Ewy Ostrowskiej, dyrektora Centrum Promocji i Integracji Społecznej w Giżycku, zwracało uwagę m.in. na interpretację, intonację i brzmienie, poprawność wykonania, a także ogólny wyraz artystyczny.

Repertuar był niezwykle szeroki i obejmował zarówno najpopularniejsze pozycje książkowe, jak i te trochę rzadziej czytane. W młodszej z kategorii wybierano „Sposób na Alcybiadesa”, „Tajemniczy ogród”, „Kamienie na szaniec”, „Kubusia Puchatka”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Latarnika” czy „Małego Księcia”. Starsi zaś proponowali „Dzieci Jeronimów”, „Antygonę”, „Zbrodnię i karę”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, „Przeminęło z wiatrem” oraz „Nad Niemnem” i „Chłopów”. Biorąc pod uwagę, że czas prezentacji nie powinien przekraczać dwóch minut, wybrać tych najlepszych nie było komisji zbyt łatwo.

Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Gratuluję Wam wszystkim, że pojawiliście się na scenie i jak najlepiej przedstawiliście wybrane przez siebie fragmenty książek – mówiła Ewa Ostrowska. – Chociaż części z Was towarzyszyła trema, to potrafiliście ją okiełznać.

Wspaniale wypadła uczennica kl. VIII szkoły w Wilkasach Anna Grzybowska, której prócz pierwszego miejsca w swej kategorii jury dodatkowo postanowiło przyznać tytuł Grand Prix nagradzając pięknym kolekcjonerskim wydaniem „Chłopów” Reymonta, ufundowanym przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych. W gronie dorosłych triumfowała Irena Sekścińska-Kozioł, w kategorii szkół średnich zwyciężyła zaś Julia Czerech z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.

Startowałam po raz trzeci i z roku na rok szło mi coraz lepiej – przyznała laureatka. – Dwa lata temu zdobyłam wyróżnienie, rok temu byłam druga, a teraz nieoczekiwanie znalazłam się na pierwszym miejscu. Bardzo się z tego cieszę.

Dyplomy i nagrody książkowe wręczali wicestarosta powiatu giżyckiego Mateusz Sieroński oraz wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

WYNIKI:

Kategoria kl. VI-VIII szkół podstawowych:

* Miejsce 1: Anna Grzybowska – SP Wilkasy

* Miejsce 2: Patrycja Szewczyk – Zespół Placówek Oświatowych Miłki

* Miejsce 3: Zofia Chmielewska – SP 1 Giżycko

* Wyróżnienia: Magdalena Ligęza – SP Bystry, Zuzanna Pacheco Macias – SP3 Giżycko z Oddziałami Integracyjnymi, Izabela Przytulska – SP Upałty, Lena Skoniecka – SP 1 Giżycko, Aleksander Pęcherzewski – SP 2 Giżycko

Kategoria szkoły średnie:

* Miejsce 1: Julia Czerech – ZSKŚiA Giżycko

* Miejsce 2: Natan Harasimowicz – I LO Giżycko

* Miejsce 3: Błażej Sierko – I LO Giżycko

* Wyróżnienia: Igor Raczkowski i Kinga Chojnowska – ZSEiI Giżycko, Julia Wójcik – ZSZ Giżycko, Oliwia Kowalik – I LO Giżycko

Kategoria dorośli:

* Miejsce 1: Irena Sekścińska-Kozioł

* Miejsce 2: Ryszard Należyty

* Miejsce 3: Helena Kłosowska

Wyróżnienia: Teresa Masojć i Ewa Sylwestrzak

(Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

(kliknij zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze