Wilkasy. Piosenki z lat międzywojennych popularne wśród młodych i starszych [ZDJĘCIA]

0

„Powróćmy jak za dawnych lat” – takie hasło przyświecało koncertowi Retro, który w dwóch odsłonach odbył się w niedzielę w sali widowiskowej GOKiR. Wspaniały, niepowtarzalny i uroczy, pełen energii fantastyczny musical  – tak podsumowała go publiczność wypełniająca całą widownię. Przepiękne i wpadające w ucho piosenki i wiersze z okresu międzywojennego z wypiekami na twarzach chłonęli wszyscy obecni.

Zespół aktorski stworzyły dzieci i młodzież, członkowie zespołu Kaprys i seniorzy. Postawili na warsztat 14 kultowych, wciąż żywych utworów z oryginalnego repertuaru Eugeniusza Bodo, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej, Mieczysława Fogga, Heleny Grossówny, Bernarda Ładysza, Aleksandra Żabczyńskiego i Hanki Ordonówny. Członkowie Klubu Seniora sięgnęli po niezwykłe teksty Juliana Tuwima oraz Kazimiery Iłłakowiczówny, którzy należeli do najwybitniejszych postaci życia literackiego Warszawy w ówczesnych latach. Nasi młodzi i starsi artyści wypadli znakomicie. To zasługa kilku tygodni intensywnych przygotowań, lecz ich efekty były widoczne aż nadto. Dziewczęta i panie w przepięknych, stylowych sukniach z falbanami i cekinami oraz koralami na szyjach i dodającymi uroku wizytowymi toczkami we włosach, a także panowie w oryginalnych kamizelkach robili naprawdę wielkie wrażenie. Ich głosy również robiły wrażenie.

Ponadgodzinne widowisko usytuowane w stylowej, warszawskiej kawiarni naprawdę mogło się podobać., tym bardziej, że wystąpili w nim artyści w wieku od 7. do 70. roku życia. A piosenki, chociaż powstały przed laty, dowcipne i romantyczne, nadal są bardzo popularne i śpiewane przez pokolenia Polaków, co doskonale o nas świadczy. Wystarczy przytoczyć kilka przykładów: „Ach śpij kochanie”, „Już taki jestem zimny drań”, „Przy kominku”, „Ach jak przyjemnie” „Ada, to nie wypada”, „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Sexapil”. Wielkie podziękowania, oczywiście oprócz wszystkich artystów należą się autorce scenariusza i reżyserii Barbarze Somionce, twórcy scenografii Karolowi Żelisce i Dariuszowi Jodce za profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Pracownicy GOKiR Wilkasy w ten oryginalny sposób uświetnili tegoroczny okres zaduszkowy.

(Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze