Wilkasy. Miasta Warmii i Mazur na szkicach, herbach i w rysie historycznym

0

Interesująca wystawa pn. „Czar starych miast. Podróż od Zalewu Wiślanego po Jeziora Mazurskie” eksponowana jest w galerii „Pod lipą” Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach.

Na planszach po polsku i niemiecku prezentowane są dzieje i dawne obrazy najważniejszych miast regionu, m.in. Ełku, Kętrzyna, Węgorzewa, Reszla, Bartoszyc, Braniewa i Lidzbarka Warmińskiego.

Wystawę opracowało Centrum Kultury Prus Wschodnich z bawarskiego miasteczka Ellingen. Można na niej zobaczyć szkice miast, które wykonali XIX-wieczni konserwatorzy zabytków i malarze. Zawarty jest też rys historyczny, graficzne wersje podań czy lokalnych przekazów i herby miejskie. Na planszach przedstawione zostały ponadto reprodukcje starych rycin oraz litografii, a także współczesne akwarele wybranych miejscowości.

Celem wystawy jest edukacja o kulturze Prus Wschodnich. Na wernisaż, w trakcie którego słowo wstępne wygłosi miejscowy historyk Jan Sekta, gorąco zapraszamy 7 marca (wtorek) o godz. 12.00. Ekspozycja poszerzona jest o ciekawe archiwalne zdjęcia i pocztówki sprzed lat z kolekcji Bohdana Makowskiego.

Wystawa dostępna będzie do końca marca 2023.

Źródło: UGG

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze