Wilkasy. Każda fotografia to ludzkie, zawiłe historie, radości i dramaty

0

Z udziałem młodzieży szkolnej, dorosłych i członków Klubu Seniora Gminy Giżycko odbyły się warsztaty historyczne zrealizowane w ramach modernizacji sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.

Prowadzący Giżyckie Archiwum Cyfrowe lokalny historyk Jan Sekta zachęcał zebranych do udostępniania swych bogatych, często niezbyt znanych przez nich rodzinnych zbiorów, które znajdą miejsce w stworzonym pięć lat temu repozytorium. Jak mówił, każde zdjęcie ma swoją historię, a niektóre historie mają swoje zdjęcia.

W ostatnich latach w naszym kraju panuje moda na fotografię archiwalną, trwa więc pogoń za śladami przeszłości, które mogą szybko ulec zatarciu. To skrupulatny zapis dawnych czasów, do których chętnie wracamy. Często bowiem chcemy wiedzieć, jak dawniej wyglądała moda, jakimi samochodami podróżowali nasi przodkowie czy jak spędzali swój wolny czas.

Na prezentowanych z GAC-u wybranych zdjęciach uczestnicy mogli dokładnie odczytać emocje fotografowanych ludzi, spróbować poczuć to, co oni lub chociażby się domyślać. Zdjęcia są czymś magicznym – w jednej chwili zapisują tysiąc myśli, a każdy odbiorca inaczej może spojrzeć na tę samą rzecz.

Przybyli podziękowali gorąco za możliwość takiego spotkania, deklarując swoje wsparcie dla rozwoju giżyckiego archiwum. Oglądając bogate zbiory przechowywane w sieci, przekonali się, że trzymając rodzinne archiwalia w szufladach, szafach czy na strychach i nie udostępniając ich innym, skazują na zapomnienie lokalną historię.

fot. GOKiR Wilkasy
fot. GOKiR Wilkasy

(źródło: GOKiR Wilkasy)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze