Wilkasy. Henryk Pakulnis drugim bohaterem katyńskim ze swoim dębem

0

W obecności młodzieży szkolnej, przedstawicieli władz gminy Giżycko i Federacji Rodzin Katyńskich 28 kwietnia zasadzono przy kompleksie Orlik w Wilkasach dąb upamiętniający Henryka Pakulnisa (brata dziadka urodzonej w Giżycku aktorki Marii Pakulnis). Jest to jedna z osób pomordowanych przez NKWD w kwietniu 1940 roku w Katyniu.

Urodzony 6 kwietnia 1913 r. w Werkach niedaleko Wilna to drugi bohater katyński uhonorowany pamiątkowym obeliskiem oraz tablicami obok Stanisława Zapolskiego-Downara, upamiętnionego kilka lat temu. Przed uroczystością zasadzenia dębu w pobliskim kościele parafialnym zgromadzeni byli świadkami niezwykle wzruszającego programu artystycznego poświęconego bohaterom oraz Mszy Świętej, które głęboko zapadły w serca zaproszonym do Wilkas reprezentantom Rodzin Katyńskich Barbarze Gawlickiej i Janowi Domańskiemu.

W Katyniu pomordowano 22 tysiące osób, z czego do dzisiaj 6 tysięcy uhonorowano w Polsce pamiątkowymi dębami.

Dopóki sił i zdrowia nam nie zabraknie, pomożemy wszystkim zainteresowanym na Warmii i Mazurach wyborem bohatera katyńskiego oraz ufundowaniem mu dębu – opowiadali po zakończeniu uroczystości goście z Olsztyna i Nidzicy. – Dziękujemy nauczycielce historii Izabeli Łempickiej i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Wilkasach za przygotowanie tego wydarzenia.

(GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze