Wilkasy. Folklor Festiwal w amfiteatrze nad Niegocinem (zdjęcia)

0

Folklor Festiwal w amfiteatrze nad Niegocinem to wspaniała impreza plenerowa promująca kulturę i taniec różnych narodowości. W niedzielę, 14 sierpnia 2022 na scenie wystąpiło 11 zespołów reprezentujących folklor Warmii i Mazur, a także folklor litewski, ukraiński oraz białoruski.

Ze względów zdrowotnych nie dotarła grupa taneczna mniejszości niemieckiej z Bartoszyc, ale i tak po raz pierwszy publiczność mogła oklaskiwać tak szeroki przekrój narodowości. Świadczy o tym chociażby liczba wykonawców sięgająca aż 180 osób.

Wspaniała aura i przepiękna sceneria pozwoliły delektować się fantastyczną muzyką ludową i bogato zdobionymi, różnokolorowymi strojami nawiązującymi do folkloru, który prezentują. Szczególnie zachwyceni tym, co oglądają byli turyści z Polski i zagranicy, dla których często był to pierwszy kontakt z kulturą ludową.

Na początku na scenie brylowali przedstawiciele regionu Warmii i Mazur: Jarzębiny z GOKiR Wilkasy, Sterławiacy ze Sterławek Wielkich, kapela Ostródzianie i dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Niegocinki z Bystrego. Dom Litewski z Sejn zaskoczył widownię aż czwórką swoich podopiecznych, którzy wystąpili z różnorodnym repertuarem. Grupa wokalna Intro oraz folklorystyczne zespoły Seina, Galadusys i Śalcinis co chwila nagradzała burza oklasków. Doskonale wypadli reprezentanci folkloru ukraińskiego Druzi z Węgorzewa i białoruskiego Czyżowianie z Czyż.

Klasą dla siebie był Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk, który pokazał się w wielu odsłonach, m.in. piskiej i wileńskiej. Publiczność komplementowała artystów przyrównując ich występy do profesjonalnych musicali. To było wspaniałe widowisko, a w gronie muzyków ujrzeliśmy nawet rodzinę państwa Sobocińskich z Pieczonek. Artyści na pamiątkę pobytu w Wilkasach otrzymywali piękne kolorowe statuetki koguta.

Przy amfiteatrze na chętnych czekały stoiska z potrawami regionalnymi z kół gospodyń wiejskich Wronka oraz Bystre Babki. W namiocie ośrodka AZS Wilkasy fizjoterapeutki prowadziły masaż twarzy, szyi i pleców. Nie brakło emocjonującego konkursu rzutu podkową do celu. Zwycięzcą został miły turysta z Brukseli, który w nagrodę otrzymał okolicznościowy voucher na wycieczkę do Wilna od Biura Podróży Północ-Południe.

Popularnością cieszyły się warsztaty makramy i wykonywania przedmiotów z sianka oraz stoiska wyrobów z wikliny i kowalstwa artystycznego. Imprezę tradycyjnie przygotowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach.

(info., foto:GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze