Wilkasy – Bystry. Młodzież przedstawiła drogę Polski do niepodległości [ZDJĘCIA]

0

Mieszkańcy Gminy Giżycko podkreślili swoje przywiązanie do Ojczyzny licznie uczestnicząc w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęli je w piątek uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilkasach montażem słowno-muzycznym „Nasza Niepodległa”. Młodzież z klasy VIII B w 20-minutowym spektaklu zaprezentowała drogę naszego kraju do odzyskania wolności po 123 latach okupacji pod zaborami austriackim, pruskim i rosyjskim.

Gościnnie wystąpili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Twierdzy Boyen w Giżycku, a na widowni w trakcie trzech odsłon przedstawienia znaleźli się wszyscy uczniowie szkoły oraz ich rodzice. Miłym akcentem uroczystości w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji było wspólne odśpiewanie dokładnie o godz. 11.11 hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, w którym wzięli udział wójt gminy Marek Jasudowicz i wicewójt Ewa Sobieska. Muzycznie spektakl ubarwiły utwory z repertuaru m.in. Ireny Santor, Michała Bajora i Tadeusza Woźniaka.

W sobotę z kolei w samo południe w kościele św. Jadwigi Królowej w Bystrym odbyła się uroczysta msza święta celebrowana przez proboszcza parafii księdza Mirosława Sorbaja z udziałem pocztów sztandarowych szkół podstawowych w Wilkasach, Upałtach, Bystrym oraz Spytkowie, a także druhów z Komendy Hufca ZHP. Każdy z wiernych otrzymał przed wejściem do świątyni pamiątkowy kotylion, który przyczepiał do odzieży. Po godzinie pod tablicą ku czci walczącym o wolność Polski stanęła asysta honorowa żołnierzy 41 Giżyckiego Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej i pięć wymienionych pocztów, a delegacje samorządu, radnych, nauczycieli, księży i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów stawiając także zapalone znicze. Wójt Marek Jasudowicz i radni wiązankę złożyli również pod pamiątkową tablicą na ścianie świątyni w Wilkasach.

(Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze