Więcej cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS

0

W województwie warmińsko- mazurskim zwiększyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Na koniec czerwca tego roku wynosiła ponad 17 tys., co oznacza wzrost o blisko 59 proc. względem czerwca 2020 r. W całej Polsce legalnie pracujących obcokrajowców na koniec pierwszego półrocza ubiegłego roku było ponad 605 tys., a już w tym roku prawie 819 tys. To przyrost o ponad 35 proc.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. Epidemia Covid-19 niewątpliwie miała duży wpływ na ilość cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Choć w drugim kwartale ubiegłego roku odnotowaliśmy spadek obywateli z zagranicznym paszportem, to już w drugiej połowie 2020 r. liczba obcokrajowców ponownie wzrosła. Na koniec grudnia ubiegłego roku liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS wynosiła ponad 725 tys., w tym w województwie warmińsko-mazurskim 15,2 tys. – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

W czerwcu tego roku liczba legalnie pracujących obcokrajowców wynosiła 818,8 tys. i  wzrosła w stosunku do czerwca  2020 r. o ponad 213,3 tys. Największy wzrost nastąpił  w przypadku obywateli Ukrainy, bo o 170 tys.

Również w województwie warmińsko-mazurskim najwięcej przybyło Ukraińców. Ich stan zwiększył się o blisko  6,2 tys. osób. Ich liczba sięga 13,3 tys. Drugą dominującą grupą w regionie są Białorusini. Ich liczba na koniec czerwca tego roku sięgnęła 1,3 osób.

Pracujący w Polsce obcokrajowcy są zatrudnieni na umowach o pracę, zlecenia czy prowadzą własną działalność gospodarczą. Na Warmii i Mazurach stanowią 2,9 proc. wszystkich ubezpieczonych, zaś w całym kraju  to 4,9 proc. 

Należy jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

 Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze