Wakacje w mundurze

0

W dniu wczorajszym 50 kandydatów stawiło się pod bramą 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, by rozpocząć 16-dniowe szkolenie podstawowe organizowane w ramach „Wakacji w Mundurze”.

Ochotnicy, którzy pozytywnie je ukończą, po złożeniu przysięgi, służyć będą w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Kandydaci pochodzą m.in. z powiatu elbląskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, braniewskiego, lidzbarskiego i giżyckiego.

Nowo powołani żołnierze swój pierwszy dzień w służbie rozpoczęli od wypełnienia ankiety czyli tzw. wywiadu na temat stanu ich zdrowia oraz dotychczasowej aktywności. Po wydaniu umundurowania oraz wyposażenia, zostaną przeszkoleni z zakresu znajomości i budowy broni.

Każdemu z ochotników zostanie przydzielony karabinek MSBS Grot, który będzie im towarzyszył aż do momentu zakończenia szkolenia. W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, poznają podstawowe zasady pola walki oraz topografii terenu.

Wśród ochotników, którzy zasilą szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej znaleźli się m.in. instruktorzy sztuk walki, nauczyciele, laboranci, pielęgniarki i pasjonaci historii. Każdy „w cywilu” robi coś innego, ale wszystkich łączy jedno – chęć służby Ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Całe szkolenie już 10 lipca zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w Braniewie.

Z powodu ogromnego zainteresowania „Wakacjami w mundurze” kolejne szkolenia 4W-MBOT planowane są już na 23 lipca i 13 sierpnia.

ppor. Anna Szczepańska
ekspert ds. komunikacji 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze