W weekend tłumy uchodźców odwiedziły placówki ZUS

0

W czasie minionego weekendu w placówkach ZUS na Warmii i Mazurach złożonych zostało prawie 1400 wniosków o świadczenie 500+ (300 wniosków z terenu Oddziału ZUS w Elblągu i prawie 1100 z Oddziału w Olsztynie). Od soboty ZUS udostępnił wersję PUE, która umożliwia założenie indywidualnego konta a następnie jego obsługę osobom posługującym się językiem ukraińskim. Nowa funkcjonalność platformy ZUS została przygotowana specjalnie dla uchodźców z Ukrainy.

W czasie tych weekendowych dyżurów, które pełnili nasi pracownicy uchodźcom zakładane były konta na naszej platformie internetowej i składane wnioski o wypłatę z programu 500+. – mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.

Według rzeczniczki niektórzy klienci przychodzili już z założonym kontem na PUE ZUS po to żeby potwierdzić tożsamość i złożyć wniosek o wypłatę 500+. Do założenia konta potrzebny jest numer PESEL, adres email, polski numer telefonu oraz dokument potwierdzający tożsamość (paszport).

Samodzielne założenie konta nie jest trudne tym bardziej, że w czasie zakładania konta na PUE jest możliwość wyboru języka. Konto można, więc założyć samodzielnie a jeśli ktoś ma z tym problem może przyjść do ZUS – zapewnia Anna Ilukiewicz

Rzeczniczka przypomina, że po samodzielnym założeniu konta na PUE ZUS trzeba je jednak potwierdzić w uprawnionej do tego instytucji lub podczas wizyty w ZUS. Najlepiej zrobić to przez swój profil zaufany gdyż wtedy nie jest konieczna wizyta w ZUS żeby potwierdzić swoją tożsamość.

Taka „bezpieczna” ścieżka jest konieczna gdyż po aktywacji konta uzyskuje się dostęp do wszystkich swoich danych związanych z ubezpieczeniem społecznym – mówi Ilukiewicz

– W naszych placówkach są specjalne stanowiska, przy których obsługiwani są uchodźcy. Na miejscu jest także tłumacz, który pomaga tym osobom – dodaje rzeczniczka  

Do dyspozycji klientów jest także specjalna infolinia w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Chodzi o te osoby, które przybyły do Polski po 23 lutego tego roku w wyniku konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Wśród osób obsługujących infolinię są także uchodźcy z Ukrainy.

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8: 00 do 18: 00 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać mailem na adres UA@zus.pl.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze