W regionie złożono 107 tys. wniosków o wypłatę 300+

0

Ponad 90 proc. uprawnionych osób złożyło wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu „Dobry start”. Na konta rodziców i opiekunów trafiło już ponad 1,1 mld zł. W województwie warmińsko-mazurskim złożono 107 tys. wniosków, a kwota wypłaconych świadczeń to prawie 43 mln. zł

Od 1 lipca do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę 300 zł z programu „Dobry start”. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Pieniądze z programu są wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Większość uprawnionych osób złożyła już wniosek o świadczenie „Dobry start”. „Sprawna obsługa tego zadania przez ZUS była możliwa dzięki elektronizacji i automatyzacji. W ostatnim czasie mocno na to postawiliśmy i widzimy już tego efekty. Zaawansowane informatycznie systemy pozwoliły na szybką obsługę wniosków i wypłatę pieniędzy. Automatyzacja pozwoliła również odciążyć pracowników ZUS – mówi profesor Uścińska.

Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej (63,2 proc.), Platformy Usług Elektronicznych (27,8 proc.) oraz portalu Emp@tia (9,0 proc.) Zdecydowana większość wniosków została obsłużona przez automat.

Największą grupę osób, na które wypłacono świadczenie dobry start stanowiły dzieci w wieku od 7 do 14 lat (68,8 proc.). Najwięcej dzieci, na które przyznano i wypłacono świadczenie dobry start uczęszcza do szkół podstawowych (67,7 proc.), liceów ogólnokształcących (13,8 proc.) oraz techników (13,4 proc.).

Najwięcej świadczeń „Dobry start” przyznano w województwie mazowieckim – dla 581,0 tys. dzieci, a dla 558,3 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę. Natomiast najmniej świadczeń dobry start przyznano w województwie opolskim – dla 87,6 tys. dzieci, a dla 84,8 tys. dzieci zrealizowano jego wypłatę – mówi  Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Od 1 lipca, czyli od uruchomienia naboru wniosków o świadczenie „Dobry start”, ZUS przelał ponad 1,1 mld zł na konta rodziców i opiekunów w ramach tego programu.

Program „Dobry start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują świadczenie bez względu na dochód.

W ramach programu ZUS wypłaca świadczenie w wysokości 300 zł – raz w roku – na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat, lub 24 lat – w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze