W Polsce jest już ponad milion legalnie pracujących obcokrajowców

0

Na koniec czerwca  2022 r. liczba zarejestrowanych w ZUS legalnie zatrudnionych cudzoziemców przekroczyła 1 mln. 72 proc. obcokrajowców zasilających polski rynek  pracy stanowią obywatele Ukrainy. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.

Wojna w Ukrainie nie spowodowała gwałtownego spadku zgłoszonych do ubezpieczenia  obywateli tego państwa. Wręcz przeciwnie ich liczba wzrosła od marca w kraju  o 62 tys. a w województwie warmińsko-mazurskim o 404 osoby.

Blisko  1,012 mln osób z zagranicznym paszportem  podjęło legalne zatrudnienie w naszym kraju, to o 193 tys. więcej niż analogicznym okresie  2021 r. W województwie warmińsko-mazurskim również odnotowano wzrost liczby cudzoziemców. Pod koniec czerwca składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przekazane zostały  za 19 tysięcy obcokrajowców.

Statystyki ZUS z końca czerwca tego roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy podjęli legalną pracę w Polsce. Pod koniec marca  2022 r. w całym kraju ubezpieczeniu społecznemu podlegało 932 tys. obywateli innych państw. Natomiast pod koniec czerwca tego roku liczba ta przekroczyła 1,012 mln.

Najwięcej obywateli Ukrainy

– Od wielu lat na pierwszym miejscu w statystykach ZUS, zarówno w zestawieniu krajowym, jak i w regionie, są obywatele Ukrainy. Mimo wojny nie zmalała liczba Ukraińców legalnie pracujących w Polsce. W województwie warmińsko-mazurskim na 19 tys. cudzoziemców 14 tys. to Ukraińcy, co daje 74 proc. ogółu cudzoziemców. W skali kraju ubezpieczonych w ZUS Ukraińców jest 729 tys., co stanowi około 72 procent ogółu cudzoziemców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województw podlaskiego.

Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów, w województwie mamy przedstawicieli 62 krajów z całego świata, od Algierii, poprzez Maroko, Japonię, czy Ugandę, a nawet kilku pracowników z Nigerii.

Jakim ubezpieczeniom podlega obcokrajowiec

– Cudzoziemiec, który podejmuje pracę w Polsce na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak nasz obywatel, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dzięki tej umowie ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa. Zatrudnienie liczy się również do emerytury. W województwie  warmińsko-mazurskim zatrudnieni na umowie o pracę stanowią blisko 40 proc. wszystkich legalnie pracujący cudzoziemców w regionie, zaś działalność prowadzi zaledwie  1,8 proc. – wyjaśnia rzeczniczka.

Cudzoziemiec zatrudniony tylko na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Tym samym nie ma prawa do świadczeń m.in. w razie choroby czy macierzyństwa.

Gdy obcokrajowiec zmienia miejsce zamieszkania, to ma obowiązek poinformować o tym swojego pracodawcę czy zleceniodawcę. Osoby prowadzące własną firmę i takie, które nie są już zatrudnione, a były o zmianie adresu powinny poinformować niezwłocznie ZUS.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze