W lasach jest bardzo sucho. Wprowadzono III stopień zagrożenia pożarowego

0

Występujące od kilkunastu dni niekorzystne warunki meteorologiczne, w tym przede wszystkim wysoka temperatura powietrza, brak opadów deszczu oraz niskie zachmurzenie spowodowały gwałtowne obniżenie wilgotności pokrywy gleby w drzewostanach leśnych. W związku z tymi niekorzystnymi warunkami od kilku dni na terenie Nadleśnictwa Giżycko obowiązuje III najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu.

W minioną sobotę w godzinach popołudniowych na terenie Nadleśnictwa Giżycko, w leśnictwie Wydminy wybuchł pożar lasu o powierzchni 1,76 ha (to tyle ile wynosi powierzchnia 2,5 pełnowymiarowych boisk piłkarskich, takich jak np. to na Stadionie Narodowym w Warszawie) w wyniku którego całkowicie spłonął drzewostan o pow. 0,42 ha, a na pozostałym obszarze 1,34 ha całkowicie spłonęło pokrycie gleby. W godzinach wieczornych przy udziale jednostek Państwowej Straży Pożarnej pożar udało się ugasić. Przyczyny powstania pożaru dotychczas nie ustalono.

W związku ze wspomnianą niekorzystną sytuacją meteorologiczną oraz dalszym zagrożeniem pożarowym, zwracamy się do Państwa z apelem o przestrzeganie przepisów zawartych w  ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.) w tym art. 30 ust. 3, który precyzuje czynności których wykonywanie w lesie jest zabronione, w tym w szczególności:

W lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:

  • rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
  • korzystania z otwartego płomienia;
  • wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych;
  • przepisy ust. 3 nie dotyczą działań i czynności związanych z gospodarką leśną pod warunkiem, że czynności te nie stanowią zagrożenia pożarowego.

NADLEŚNICTWO GIŻYCKO

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze