Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało dla kierowców duże zmiany. Nowelizacja przepisów prawa dotyczących kierowców zaostrza kary dla za przestępstwa w ruchu drogowym. Zmiany uderzą w nieodpowiedzialnych kierowców i piratów drogowych.

Nowe przepisy wchodzą w życie dzisiaj (01.06.2017) i uderzą przede wszystkim w nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują najwięcej śmiertelnych wypadków na polskich drogach. Nowa ustawa zaostrza kary za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłuża okres przedawnienia karalności wykroczeń.

Co się zmienia?

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. Do tej pory nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana była jako wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Sprawca śmiertelnego wypadku lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu pójdzie na minimum 2 lata do więzienia, bez możliwości zawieszenia kary, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających. Obecnie minimalna kara za spowodowanie tego typu wypadku to zaledwie 9 miesięcy, a wyrok do jednego roku więzienia można zawiesić.

Wykroczenia drogowe, w przypadku których zostało wszczęte postępowanie, będą się przedawniać dopiero po 3 latach od dnia popełnienia. Dziś takie sprawy przedawniają się po dwóch latach.

Osoby, które zdecydują się prowadzić samochód, mimo że zostały im odebrane uprawnienia będą musiały liczyć się, tak jak obecnie, z karą pozbawienia wolność na okres 2 lat, jednak dodatkowo zakaz prowadzenia pojazdów zostanie obowiązkowo przedłużony na 15 lat.

Za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia. Sady orzekające w sprawach o przestępstwa drogowe będą obligatoryjnie informowane przez drogówkę o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz czy np. zatrzymywano mu już prawo jazdy.

Wraz z nowelizacją prawa w ustawie o ruchu drogowym znajdzie się wyraźna podstawa prawna do poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

KWP Olsztyn (JS/TM)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze