Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rok kalendarzowy zakończyło podpisaniem umowy na przebudowę i umocnienie drogi wodnej szlaku głównego Pisz – Węgorzewo. Remont Kanału Łuczańskiego jest jednym z elementów projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Obecne umocnienia brzegowe kanału zostaną zastąpione nowo wybudowanymi, a na odcinkach cumowniczych zostaną zainstalowane odbojnice gumowe i poldery cumownicze.

Po obu brzegach kanału w rozstawie co 200 m zostaną umocowane metalowe drabinki wkomponowane w obrys oczepu. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dno kanału polegające na usunięciu naniesionego materiału rzecznego do uzyskania minimalnej głębokości kanału – 1,6 m. Remont obejmie także wieżę i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem. Teren po przeprowadzonych pracach remontowych zostanie uporządkowany – informują Wody Polskie.

Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac remontowo – budowlanych Kanał Łuczański zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej.

Szczegółowe informacje będą udostępnione w Komunikatach Nawigacyjnych.

Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 mln złotych. Planowany termin zakończenia prac został wyznaczony na koniec listopada 2023 roku.

fot. Piotr Tomasz Suchta 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Ok

Czyli przez cały sezon most będzie otwarty dla kierowców, super. W końcu rolę się odwróciły, zawsze to mieszkańcy muszą znosić wszelkie niedogodności przez tych pływających